Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycia w kamieniołomie Owadów-Brzezinki koło Sławna

Beata Dobrzyńska
Panoramiczne zdjęcie najwyższego poziomu eksploatacji kamieniołomu Owadów-Brzezinki.
Panoramiczne zdjęcie najwyższego poziomu eksploatacji kamieniołomu Owadów-Brzezinki.
Pod koniec lipca na terenie kamieniołomu Owadów-Brzezinki odbyły się kolejne wykopaliska. Kamieniołom wciąż zaskakuje naukowców i znów udało się tam znaleźć okazy nieznane nauce

- To już piaty sezon wykopalisk w kamieniołomie Owadów-Brzezinki - mówi dr Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN i jeden z współodkrywców stanowiska. - W wykopaliskach biorą udział studenci i doktoranci polskich i zagranicznych uczelni. Ponad 90 proc. skamieniałości, które tam znajdujemy, stanowią gatunki nowe dla nauki. Każde wykopaliska dostarczają nowych okazów paleontologicznych, które zadziwiają świat nauki. Również tegoroczne wykopaliska, podczas których wydobyliśmy na światło dzienne niezwykle dobrze zachowane skorupiaki przypominające dzisiejsze homary.

Przypomnijmy, że pięć lat temu w kamieniołomie należącym do firmy Nordkalk w Owadowie-Brzezinkach w gminie Sławno w pow. opoczyńskim znaleziono m.in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), bardzo liczne okazy ryb chrzęstnoszkieletowych i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy, szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądowe owady. To unikatowe na skalę światową stanowisko paleontologiczne wciąż jest eksplorowane przez naukowców i co chwilę dowiadujemy się o kolejnych odkryciach.

Ostatnio w prestiżowym periodyku „Geological Journal” ukazał się artykuł opisujący najstarszego żółwia morskiego, sprzed 148 mln lat, którego szczątki naukowcy znaleźli właśnie w Owadowie. Przetrwała po nim jedynie dolna część żuchwy, kość udowa, fragment miednicy oraz pasa barkowego. Żółwia nazwano Owadowia borsukbialynickae do Owadowa oraz nazwiska prof. Magdaleny Borsuk-Białynickiej, zasłużonej badaczki gadów mezozoicznych.

Natomiast na część zmarłego przedwcześnie dr. Adriana Kina, paleontologa, który odkrył kamieniołom w Owadowie naukowcy nazwali niedawno nieznaną dotychczas nauce ważkę znalezioną w Owadowie, jej nazwa to Eumorbaeshna adriankini.

Wszystko wskazuje, że kamieniołom jeszcze przez lata będzie służył naukowcom na polu badawczym, a niebawem także każdy z nas będzie mógł go odwiedzić i na własne oczy zobaczyć, jakie okazy kiedyś mieszkały w naszym regionie, a to za sprawą Geoparku, którego budowa właśnie ruszyła w gminie Sławno. Geopark z tarasem widokowym na wyrobisko Owadów będzie jednym z elementów projektu turystycznego w gminie Sławno.

Dzięki ponad 7 mln zł dofinansowania unijnego oprócz Geoparku powstaną ścieżki rowerowe i zmieni się centrum Sławna. Pierwsze prace już ruszyły, całość ma być gotowa latem przyszłego roku.

- W pawilonie na terenie powstającego Geoparku wyeksponowane będą w niedalekiej przyszłości skamieniałości tych unikatowych zwierząt sprzed 148 mln lat i ich rekonstrukcje. Okazy obecnie znajdują się zbiorach Instytutu Paleobiologii PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. Cześć z nich zostanie przekazana jako stały depozyt do muzeum w Sławnie - mówi dr Błażej Błażejowski i dodaje, że prowadzone badania naukowe nie byłyby możliwe bez bardzo dobrej współpracy z wójtem Sławna Tadeuszem Wojciechowski i firmą Nordkalk, właścicielem terenu.

Zobacz wydarzenia tygodnia w Łódzkiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto