Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowłódz miastem. Odzyskał prawa miejskie po 154 latach. Odsłonięto tron na placu Kazimierza Wielkiego. ZDJĘCIA, VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Inowłódz miastem. Odzyskał prawa miejskie po 154 latach. Z tej okazji odsłonięto królewski tron i przekazano symboliczny klucz do bram miasta na placu Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Zobacz zdjęcia, a wkrótce także materiał video z tego wydarzenia!

Inowłódz od 1 stycznia 2024 roku odzyskał prawa miejskie utracone w 1870 roku. By uczcić to historyczne wydarzenie, w piątek 12 stycznia, na placu Kazimierza Wielkiego odsłonięto dębowy tron. Ma on podkreślać królewski rodowód Inowłodza i być kolejną atrakcją turystyczną na mapie tej małej miejscowości. Przy dźwiękach fanfar obwieszczenie w tej sprawie odczytał kasztelan inowłodzkiego zamku Piotr Pastusiak:

- Wszem i wobec głosimy czyniąc, by po wsze czasy znanym było, iż gród Inowłódz na powrót prawa miejskie odzyskuje i miastem się stawa. Jako ówczas jaśnie panujący król Kazimierz I, Wielkim zwany, uczynił w roku pańskim 1344, tako primus inter pares (łac. pierwszy wśród równych sobie - przypis redakcji) i Rada Ministrów najjaśniejszej Rzeczypospolitej dekretem rozporządzenia z dnia 27 lipca Anno Domini 2023 roku zarządzili, że od 1 stycznia roku pańskiego 2024 Inowłódz miastem będzie. Vivat!

Dla uczczenia tej historycznej chwili przedstawiciel Kasztelanii Inowłodzkiej oddał salwę honorową ze średniowiecznej broni palnej.

W odsłonięciu królewskiego tronu z okazji odzyskania praw miejskich przez Inowłódz udział wzięli m. in. do niedawna wójt, a od 1 stycznia burmistrz Bogdan Kącki, przewodniczący Rady Miejskiej w Inowłodzu Robert Pawłowski, drużyna Kasztelanii Inowłodzkiej, samorządowcy, inowłodzcy radni i sami mieszkańcy.

Sołtyska Inowłodza Lidia Kacprzak wręczyła klucze do bram miasta burmistrzowi Bogdanowi Kąckiemu.

- Mam nadzieję, że ten klucz otworzy spiżowe wrota zaszłości i pozwoli się rozwijać naszemu miastu - powiedziała Lidia Kacprzak.

Na koniec uroczystości na placu Kazimierza Wielkiego wszyscy jej uczestnicy stanęli do pamiątkowej, zbiorowej fotografii.

- Jeszcze się z tym nie oswoiłem tak naprawdę i takie śmieszne historie mają miejsce, że pracownicy i interesanci przychodzą i pytają: - Panie wójcie, jak do Pana teraz mówić? To najlepszy dowód na to, że jeszcze ten burmistrz nie zadomowił się na dobre w Inowłodzu - uśmiecha się Bogdan Kącki i dodaje: - Miejskość Inowłodza jest symboliczna. Tak naprawdę, patrząc na wielowiekową historię, to nic nowego i nic zaskakującego, bo Inowłódz miastem był przez ponad pięć wieków i od kilku lat pytano nie "czy", ale kiedy ponownie stanie się miastem. (...) Jeszcze bardziej mobilizuje nas to do tego, żebyśmy wzmogli wysiłki inwestycyjne w samym Inowłodzu i w całej gminie, żeby broń Boże nikt nie pomyślał, że Inowłódz miastem jest trochę na wyrost.

Burmistrz pytany o wymierne korzyści dla Inowłodza, jednym tchem wymianie dwie:

- Możliwość pozyskania środków na rewitalizację miast, co w naszym przypadku jest bardzo istotne oraz możliwość łatwiejszego odrolnienia gruntów na terenach miejskich. To są dwie istotne korzyści.

Po uroczystości na placu Kazimierza Wielkiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Inowłodzu. Doktor Jędrzej Tomasz Kałużny wygłosił wykład pt. "Inowłódz – osada, wieś, miasto? Przyczynek do historii praw miejskich". Wręczono też tytuły Honorowego Obywatela Gminy Inowłódz.

Historia Inowłodza jako miasta

Inowłódz leży w dolinie białobrzeskiej nad Pilicą. Pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z 1.145 roku, choć osada istniała tutaj już w wieku X. Wiadomo, że w 1086 roku kościół w Inowłodzu ufundował Władysław Herman.

Prawa miejskie Inowłódz uzyskał przed 1370 rokiem od króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy też zbudowano tu zamek, którego zadaniem była obrona północnej granicy Małopolski. Prawa miejskie utracił w 1550 roku, ale w roku 1618 je odzyskał.

W 1655 roku pod Inowłodzem wojska Stefana Czarnieckiego pokonały Szwedów. W 1870 roku Inowłódz po raz drugi w swojej historii utracił prawa miejskie.

Inowłódz po raz trzeci odzyskuje prawa miejskie

W 2023 roku Inowłódz, podobnie jak 7 innych miejscowości w województwie łódzkim, wystąpił o odzyskanie praw miejskich. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca 2023 roku nowe miasta w Łódzkiem od 1 stycznia 2024 roku to:

  • Grabów – w gminie Grabów, w powiecie łęczyckim,
  • Kiernozia – w gminie Kiernozia, w powiecie łowickim,
  • Białaczów – w gminie Białaczów, w powiecie opoczyńskim,
  • Żarnów – w gminie Żarnów, w powiecie opoczyńskim,
  • Inowłódz – w gminie Inowłódz, w powiecie tomaszowskim,
  • Osjaków – w gminie Osjaków, w powiecie wieluńskim,
  • Bolesławiec – w gminie Bolesławiec, w powiecie wieruszowskim,
  • Parzęczew – w gminie Parzęczew, w powiecie zgierskim
Na placu Kazimierza Wielkiego odsłonięto dębowy tron, który ma podkreślać królewski rodowód Inowłodza i będzie kolejną atrakcją turystyczną

Inowłódz miastem. Odzyskał prawa miejskie po 154 latach. Ods...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto