Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono tomaszowiankę, która ratowała Żydów [ZDJĘCIA]

bead
Na skwerze Tuwimów odbyła się w czwartek uroczystość z okazji Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

24 marca władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji politycznych, kombatanckich i społecznych, delegacje szkół i instytucji oraz mieszkańcy miasta uczcili Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Wiązankę kwiatów pod obeliskiem z tablicą pamiątkową poświęconą Karolinie Juszczykowskiej, tomaszowiance zamordowanej przez Niemców 9 stycznia 1945 roku za niesienie pomocy Żydom, złożyła Izabela Śliwińska – Zastępca Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Krzysztof Kuchta – Przewodniczący Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.

Podczas uroczystości rozbrzmiała pieśń pt. „Wolność” w wykonaniu Zofii Legierskiej, uczennicy ZS-P nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim. W kościele pw. NMP Królowej Polski odbyła się msza święta z udziałem pocztów sztandarowych.

W celu wspólnej identyfikacji wszystkich Miejsc Pamięci Narodowej w Polsce związanych ze świętem, w trakcie uroczystości posadzono symboliczny kwiat magnolii, symbolizujący odpór złu, ale również delikatność i rozkwit mimo przeciwności. Uroczystego nasadzenia przy obelisku Karoliny Juszczykowskiej dokonali przedstawiciele władz samorządowych – Izabela Śliwińska, Mariusz Węgrzynowski i Krzysztof Kuchta oraz dowódca 25 BKP płk Mariusz Pawluk.

22 września 2020 r. w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Zawołani po imieniu” miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Karolinie Juszczykowskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, przedstawiciele władz samorządowych oraz Instytutu Pileckiego. W ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów od Zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci.

Uczniowie tomaszowskich szkół mogą skorzystać z lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego pt. „Pamiętajmy o sprawiedliwych. Polacy ratujący Żydów w latach 1939-1945”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto