Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy tak będzie wyglądał pomnik Panny na Niedźwiedziu w Tomaszowie? Jest wstępny projekt

bead
Wiemy już wstępnie, jak może wyglądać pomnik Panny na Niedźwiedziu, prezydent Marcin Witko właśnie pokazał prototyp pomnika i czeka na opinie mieszkańców.

Wiemy już wstępnie, jak może wyglądać pomnik Panny na Niedźwiedziu, czyli symbolu Tomaszowa widocznego w herbie miasta. Przygotowania do jego budowy trwają w Urzędzie Miasta w Tomaszowie. W środę, 15 lutego, prezydent Tomaszowa Marcin Witko w mediach społecznościowych pokazał prototyp pomnika, wykonany przez tomaszowianina.

- Mieszkańcy naszego miasta często wyrażali wolę powstania pomnika przedstawiającego symbolikę tożsamości Tomaszowa Maz. Dzięki decyzji tych radnych, którzy głosowali za tegorocznym budżetem, możemy w końcu nasze plany zrealizować. Tak wygląda prototyp pomnika - mamy jeszcze czas na wprowadzenie zmian. Co sądzicie? Macie jakieś uwagi? Jak Wam się podoba? - pyta prezydent Marcin Witko.

Przypomnijmy, że pomysł zgłosił Konrad Borowski, radny Rady Miejskiej Tomaszowa i złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Tomaszowa.

- Kraków ma swojego smoka, Warszawa ma pomnik Syreny, zaś Łódź ma jednorożca. Może czas aby w naszym mieście powstał pomnik odzwierciedlający nasz herb? Panna na niedźwiedziu. W ostatnich dniach złożyłem interpelację w tym temacie. A co wy o tym myślicie? - pytał mieszkańców radny Borowski.

Radny argumentował, że ustawienie symbolu Tomaszowa w przestrzeni miejskiej nada mu rangę, wpisze się w kulturę publiczną, a także będzie dodatkową atrakcją turystyczną w mieście. Jako lokalizację proponował pl. Kościuszki lub park Solidarności.

Co wiemy o herbie Tomaszowa?
Herbem Tomaszowa Maz. jest Rawicz – herb rodu Ostrowskich, założycieli Tomaszowa. Przedstawia on pannę w czerwonej sukni i w koronie na głowie jadącej na czarnym niedźwiedziu.

Według legendy, powstanie herbu związane jest z Anglią. Głosi ona, że przed swoją śmiercią król Kanut Wielki (syn Sygrydy, córki Mieszka I i Dobrawy, panował w latach 1016 – 1035 ) zapisał swojej córce Klotyldzie część skarbów koronnych. Jej brat Harold, który po śmierci ojca objął władzę w królestwie, nie chcąc dopuścić, aby w przypadku zamążpójścia siostry tak wielkie bogactwa opuściły Anglię, postanowił ją zgładzić. Za namową doradców kazał Klotyldę wrzucić do jamy z czarnym niedźwiedziem sądząc, że pożre on dziewczynę. Po kilku dniach wysłał posłańca, aby przyniósł mu włosy siostry. Ku zdziwieniu króla, wrócił on z wiadomością, że drapieżne zwierzę nie tylko nie zrobiło jej krzywdy, ale pozwoliło nawet, aby na nim usiadła. Przerażony tym cudem Harold uwolnił siostrę i pozwolił, aby wyszła za mąż za ukochanego księcia lotaryńskiego Gwalderberta. Ich synowie otrzymali na pamiątkę tego wydarzenia herb z panną na niedźwiedziu. Potomkowie Klotyldy i Gwalderberta rozeszli się po wielu krajach. Niektórzy z nich dotarli do Polski w czasach Bolesława Chrobrego. Tyle legenda. Wiadomo na pewno, że herb Rawicz pojawił się w Polsce przed rokiem 1109 za panowania Bolesława Krzywoustego.

W następnych wiekach posługiwały się nim, oprócz Ostrowskich, również inne rody szlacheckie. Rawicz stał się herbem Tomaszowa Mazowieckiego dopiero w 1926 r., a więc prawie 100 lat po nadaniu praw miejskich. Tak późne jego przyjęcie wynikało z faktu, że przez wiele lat władze miasta nie przywiązywały do tej sprawy większego znaczenia. Zmieniło się to w związku z planowanym na 1927 rok oddaniem nowego budynku ratusza. Pierwsze propozycje herbu, nawiązujące do tradycji włókienniczych Tomaszowa, nie zyskały aprobaty mieszkańców. O pomoc zwrócono się do Jana Krystyna Ostrowskiego, potomka założyciela miasta. Ten rozumiejąc kłopotliwą sytuację władz Tomaszowa wyraził zgodę, aby jego rodowy herb stał się również herbem miasta.

Niemal niezmienionego herbu Rawicz używają dziś między innymi: Tomaszów Mazowiecki, Ożarów, Sawin, Mordy, Gmina Mniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto