Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie miejski rower publiczny w Tomaszowie Maz. Trwa opracowywanie koncepcji

bead
Tomaszów Mazowiecki ma dołączyć do miast w województwie łódzkim, w których mieszkańcy mogą korzystać z systemu rowerów publicznych. Trwa właśnie opracowywanie koncepcji.

W tegorocznym budżecie Tomaszowa zabezpieczono pieniądze na przygotowanie koncepcji funkcjonowania w mieście systemu roweru publicznego. Właśnie trwają prace, które mają wskazać takie kluczowe elementy systemu, jak liczba stacji, szczegóły techniczne dotyczące samych rowerów, jak szybko będą serwisowane oraz długość zawarcia umowy z operatorem i sposób zarządzania powierzchnią reklamową.

Wiadomo na razie, że początkowo system zostanie uruchomiony w podstawowej wersji, czyli powstanie kilka stacji dokujących. - To użytkownicy pokażą nam, w jakim kierunku będzie rozwijać się ten system - mówi Joanna Budny, rzecznik Urzędu Miasta w Tomaszowie.

Oprócz tradycyjnych rowerów planowany jest też zakup tandemów dla osób niepełnosprawnych, a także jednośladów z dziecięcymi fotelikami. Wiadomo też, że system nie będzie działał cały rok, a jedynie od kwietnia do listopada.

Być może tomaszowski rower publiczny uda się uruchomić w przyszłym roku. Miasto dołączy tym samym do rosnącej liczby miast w Łódzkiem, które stawiają na ekologię i zdrowie mieszkańców.

Najwięcej takich rowerów jest oczywiście w stolicy województwa. Rowerzyści Łódzkiego Roweru Publicznego mają do dyspozycji 157 stacji i 1584 rowery. Opłata inicjacyjna wynosi 20 zł, a godzina jazdy kosztuje złotówkę.

W naszym województwie działa natomiast System Rowerowe Łódzkie, który obejmuje ponad sto stacji w takich miastach, jak Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola i Zgierz. Udało się to dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

Rowery publiczne działają też w Piotrkowie Trybunalskim. Zdecydował się na to samorząd, który ogłosił przetarg na najbliższe cztery lata. System składa się z dziesięciu stacji i 80 rowerów.

W 2018 roku był testowany przez mieszkańców, a ponieważ cieszył się sporym zainteresowaniem, w sierpniu został uruchomiony na stałe. Opłaty są tam podobne jak w Łodzi: do 20 minut za darmo, pierwsza godzina 1 zł, a kolejne po 2 złote.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto