18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Tomaszowie: Kto będzie reprezentował nasz teren?

Beata Dobrzyńska
Już w niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Ważne, by do wyborów iść, bo od frekwencji będzie zależało, ile mandatów dostanie Łódzkie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się już po raz trzeci. W sumie wybierzemy 51 posłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w europarlamencie liczącym ponad 700 posłów.

Podczas wyborów kraj został podzielony na 13 okręgów, gdzie większość obejmuje województwa. To, ilu parlamentarzystów będzie reprezentować dany okręg, zależeć będzie od frekwencji. Ta w wyborach do europarlamentu nie jest zbyt duża. W pierwszych wyborach w 2004 roku wynosiła 20 proc., pięć lat później 24 proc. i dobrze, by w tym roku była jeszcze wyższa.

Tomaszów i Opoczno są o okręgu nr 6 obejmującym całe województwo łódzkie. W sumie w wyborach aż dwanaście komitetów zarejestrowało listy wyborcze. Gdy udamy się do urn, dostaniemy wszystkich dwanaście list, na nich musimy postawić krzyżyk przy tylko jednym nazwisku. W pozostałych przypadkach nasz głos będzie nieważny. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00.
Obecnie województwo w PE reprezentują Jacek Saryusz-Wolski, Joanna Skrzydlewska (oboje PO) oraz Janusz Wojciechowski (PiS). Czy po tych wyborach ten układ się zmieni? Niewykluczone, samorządowcy PiS zapowiadają walkę o drugi mandat. Tomaszowianie i opocznianie będą mogli zagłosować na osoby działające i pochodzące z naszych powiatów, ale czy mają oni szanse na zdobycie mandatu? Oni sami często przyznają, że pracują po prostu na dobry wynik całej listy.

Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nie jest tak zacięta i gorąca, jak przy wyborami do sejmu, czy tym bardziej do samorządu terytorialnego, ale w ostatnich dniach, poza oklejaniem słupów i budynków plakatami wyborczymi, w Tomaszowie i okolicach sporo się działo. Przede wszystkim odbyła się jedyna otwarta debata, w której mogli wziąć udział wszyscy kandydaci związani z Tomaszowem. Ostatecznie nie wszyscy przyjęli zaproszenia i w debacie pod hasłem "Zjednoczeni w różnorodności" udział wzięli Małgorzata Nowak (Polska Razem), Agnieszka Łuczak (Europa Plus Twój Ruch), Dariusz Klimczak (PSL) i Arkadiusz Gajewski (PO). Kandydatka PiS Anna Grabek także otrzymała zaproszenie na debatę, ale nie mogła przybyć.

W pierwszej części debaty kandydaci odpowiadali na pytania zadawane przez moderatora. Każdy miał na odpowiedź dwie minuty. Pytania dotyczyły m. in. problemu bezrobocia, rozumienia tytułu debaty "Zjednoczeni w różnorodności", tego, co Unia Europejska ma do zaoferowania młodym, a także tego, co kandydaci chcieliby osiągnąć, gdyby zostali wybrani. Kandydaci musieli także określić, w jakiej frakcji w parlamencie chcieliby zasiąść.
Druga część debaty obejmowała pytania od widzów, których jednak nie było zbyt wielu. Pytania dotyczyły m. in. znajomości języków obcych przez kandydatów, problemu eksmisji na bruk i kontrowersyjnych wypowiedzi Janusza Korwina-Mikke. Padło także kilka pytań merytorycznych dotyczących parlamentu, z którymi nie wszyscy sobie poradzili.

Organizatorem debaty był Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego. Może nie była zbyt emocjonująca, a odpowiedzi kandydatów formułowane głównie w kierunku młodych ludzi i nie zawsze na temat, ale ważne, że w ogóle się odbyła.

We wtorek do Tomaszowa przyjechał przewodniczący SLD Leszek Miller, towarzyszyła mu m. in. Weronika Marczuk, numer jeden na liście do europarlamentu w woj. łódzkim. Oboje zachęcali tomaszowian przede wszystkim do pójścia w niedzielę na wybory.
- Liczymy na to, że Europa dokona głębokich zmian, idąc w kierunku rozwiązań bardziej prosocjalnych i prospołecznych i nie będzie przeznaczać miliardów euro na bankrutujący sektor finansowy - mówił w Tomaszowie Leszek Miller.
W środę Tomaszów i okolice odwiedził Antoni Macierewicz (PiS). Podczas konferencji prasowej w biurze posła Marcina Witki wymieniał główne punkty, którymi PiS zajmie się w Parlamencie Europejskim.
- Do Parlamentu Europejskiego pójdziemy po wyrównanie dopłat dla rolników, będziemy walczyć, by pakiet klimatyczny podpisany przez Donalda Tuska nie zagrażał Polsce, by bronić polskiej rodziny m. in. przed ideologią gender - mówił poseł Macierewicz.

Poseł przedstawił kandydatkę na europosłankę z Piotrkowa, która także przez swoją pracę w szkole katolickiej jest obecnie związana z Tomaszowem, Wiesławę Olejnik, która m. in.zapowiadała, że w parlamencie zajmie się obroną polskiej rodziny i zakazem rozpowszechniania ideologii gender. W środę po południu Antoni Macierewicz spotkał się jeszcze z mieszkańcami Lubochni, Niewiadowa, a na zakończenie z mieszkańcami Tomaszowa w auli w kościele św. Jadwigi na Niebrowie.

Przypominamy, że w nocy z piątku na sobotę o północy zapada cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych. Jeszcze dziś na zakończenie kampanii PiS zaprasza na piknik rodzinny do muszli koncertowej.

Kto z powiatu tomaszowskiego i opoczyńskiego startuje w wyborach?
Artur Bagieński, pracownik administracji samorządowej, wicemarszałek województwa, zam. w Paradyżu, członek PSL, miejsce nr 10 na liście PSL

Arkadiusz Gajewski, prawnik, zamieszkały w Tomaszowie, członek PO, szef PO w powiecie tomaszowskim, zajmuje miejsce nr 5 na liście PO

Anna Grabek, nauczycielka i wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego, zamieszkała w Tomaszowie, członek PiS, zajmuje miejsce nr 8 na liście PiS

Dariusz Klimczak, pracownik administracji samorządowej, członek zarządu woj. łódzkiego, związany z Tomaszowem, członek PSL, miejsce nr 6

Rafał Kozak, prawnik administratywista, zamieszkały w Żarnowie, członek partii Twój Ruch, zajmuje miejsce nr 6 na liście Europa Plus Twój Ruch

Agnieszka Łuczak, dziennikarka, zamieszkała w Tomaszowie, nie należy do partii politycznej, zajmuje miejsce nr 3 na liście Europa Plus Twój Ruch

Andrzej Rożenek, elektronik, zamieszkały w Opocznie, członek partii Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, zajmuje miejsce nr 5 na liście SP

Marek Mazur, ekonomista, pochodzący z Opoczna przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego członek PSL, miejsce nr 5 na liście PSL

Robert Telus, parlamentarzysta, zamieszkały w Ostrowie, członek partii Prawo i Sprawiedliwość, zajmuje miejsce nr 6 na liście PiS.

Małgorzata Nowak, menedżer, zamieszkała w Tomaszowie, członek partii Polska Razem Jarosława Gowina, zajmuje miejsce nr 2

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto