Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Mediacji 2022. W Tomaszowie odbyło się spotkanie poświęcone mediacji [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Do 21 października potrwa Tydzień Mediacji 2022. Zaplanowano wiele wydarzeń promujących ideę mediacji, w tym m.in. debatę poświęconą tej metodzie rozwiązywania sporów.

We wtorek, 18 października 2022 roku, w budynku Powiatowego Centrum Animacji Społecznej przy ul. Farbiarskiej odbyła się debata pod tytułem "Inny, współczesny wymiar mediacji - szanse i zagrożenia" zorganizowana przez Fundację MOST Agnieszki Drzewoskiej-Kovać i Bartłomieja Krasińskiego. Debata skierowana była między innymi do kuratorów sądowych, Policji, MKRPA w Tomaszowie Maz, stowarzyszeń abstynenckich, pracowników PCPR, MOPS, zespołów interdyscyplinarnych, stowarzyszeń senioralnych oraz mediatorów. Oprócz nich udział w spotkaniu wzięła również młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego.

O idei mediacji jako pierwszy opowiadał sędzia Paweł Lasoń, koordynator do spraw Mediacji Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który wyjaśniał słuchaczom w jakich sprawach można mediować, kiedy najczęściej sądy kierują sprawy do mediacji. Podkreślał, że propagowanie mediacji leży w interesie obywateli, którzy mogą uzyskać narzędzie rozwiązywania sporu bez konieczności narażania się na męczący i kosztowny proces. Przytaczał liczby, z których wynikało, że mediacjami objęta jest wciąż znikoma ilość spraw sądowych, a mogłoby być ich znacznie więcej.

O emocjach i gotowości do porozumienia mówiła Beata Będerz terapeutka Kodu Emocji i Kodu Ciała metody dr Bradleya Nelsona. Dagmara Galas, naczelniczka Wydziału Prawno-Organizacyjnego i Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Konsumenckich Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Łodzi mówiła o mediacji w przypadku sporów konsumenckich. Jako ostatni radca prawny i mediator Bartłomiej Krasiński przypomniał o zagrożeniach czyhających na współczesną mediację na przykładach zawieranych w wynikach mediacji ugód.

Debatę prowadziła Ewa Kotela - mediatorka, socjoterapeutka, oligofrenopedagożka.

Na finał odbyła się dyskusja, podczas której mówiono m.in. o konieczności rozpowszechniania idei mediacji.

W ramach Tygodnia Mediacji do końca tygodnia w Tomaszowie potrwają dyżury i konsultacje, podczas których będzie można poznać istotę mediacji i rozwiać wątpliwości. Mediatorzy Tomaszowskiego Stowarzyszenia Mediatorów: Liliana Pułka i Grzegorz Zań będą pełnić dyżury telefoniczne w dniach 17-21 października 2022 roku w godzinach od 10.00 do 15.00.

Ponadto mediator Liliana Pułka w czwartek, 20 października 2022 roku w godzinach 13.30 – 15.30 będzie dyżurowała w siedzibie Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim (pokój 106), udzielając osobom zainteresowanym mediacją bezpłatnych porad i informacji.

Przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonuje też infolinia dotycząca mediacji, gdzie pod numerem telefonu 510 246 880, godz. 14.00-17.00 (poza dniami świątecznymi i wolnymi od pracy) można uzyskać informacje o mediacji.

Co warto wiedzieć o mediacji?
Prowadzenie mediacji może poprzedzać, a nawet zastępować skierowanie sprawy do sądu. W razie bowiem pozytywnego wyniku takiej przedsądowej mediacji możliwe jest wystąpienie do sądu o nadanie zawartej ugodzie klauzuli wykonalności. Uzyskanie takiej klauzuli nada ugodzie pozasądowej moc wyroku sądowego i pozwoli na wykonanie ugody nawet w drodze przymusu państwowego. Mediacja może zaoszczędzić czas, pieniądze a przede wszystkim nerwy stron.

Jakie sprawy mogą podlegać mediacji?

  • wszelkie konflikty, których podłożem są relacje rodzinne;
  • konflikty małżeńskie;
  • ustalenie opieki nad dziećmi, ustalenie kontaktów z dziećmi;
  • konflikty związane z rozwodem i rozstaniem, np.: potrzeba roztrząsania winy rozkładu pożycia, sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej, sprawy alimentacyjne, podział majątku;
  • konflikty społeczne, np.: spory sąsiedzkie, zniesienia współwłasności;
  • spory gospodarcze w szczególności związane z nienależytym wykonaniem umów;
  • sprawy karne, w których pokrzywdzonym jest osoba fizyczna, a naprawienie szkody może być okolicznością łagodzącą;
  • sprawy karne z udziałem osób nieletnich;
  • konflikty z udziałem małoletnich;
  • konflikty między organizacjami, instytucjami;
  • spory w miejscu pracy;

Mediacja ma duże szanse na to, bv zakończyła się porozumieniem, jeżeli:

  • strony chcą szybkiego i trwałego porozumienia;
  • nie jest możliwe podjęcie bezpośrednich negocjacji w konflikcie lub nie przynoszą one efektów;
  • strony chcą zachować kontrolę nad sposobem rozwiązania sporu bez oddawania sprawy do decyzji sędziego;
  • strony pozostają we wzajemnych relacjach i zależy im na utrzymaniu dobrych stosunków w przyszłości;
  • strony chcą samodzielnie - poprzez dążenie do współpracy i osiągnięcia ugody - podjąć decyzję w swoich sprawach w trakcie trwania procesu sądowego;
  • strony chcą uniknąć kosztów procesu sądowego (kosztów opinii biegłych, wynagrodzenia pełnomocników, opłat sądowych).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto