18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomaszów wczoraj i dziś: Okazała cerkiew stała w sercu miasta [STARE ZDJĘCIA TOMASZOWA]

Joanna Dębiec
Ze zbiorów Jerzego Pawlika
Dziś patrząc na fotografie Tomaszowa z początku XX wieku z zadziwieniem patrzymy na cerkiew, która kiedyś stała na środku pl. Kościuszki.

Na początku XX w. w Tomaszowie mieszkało około 300 prawosławnych. Przed wybudowaniem świątyni jeździli na nabożeństwa do Piotrkowa, gdzie stała cerkiew Wszystkich Świętych. W 1901 roku wybudowano dla nich na rynku św. Józefa (dziś plac Kościuszki) okazałą i piękną cerkiew

Pomysł budowy cerkwi w Tomaszowie narodził się wśród właścicieli fabryk dla okazania poddaństwa carowi rosyjskiemu. Projekt finansowali Niemcy i Żydzi. 12 lipca 1899 r., w rocznicę koronacji cara Mikołaja II i cesarzowej Aleksandry Fiodorownej, w centrum miasta wmurowano kamień węgielny pod budowę świątyni.

Cerkiew, której patronem został św. Mikołaj Cudotwórca, budowano trzy lata. Jej poświęcenie odbyło się 20 października 1901 r. Na uroczystość przybył Mikołaj II wraz z żoną i następcą tronu.

Przed ich wizytą tomaszowianie powołali Komitet Tymczasowy, złożony z przedstawicieli wszystkich stanów ludności. Wybudowano cztery bramy triumfalne, drogę udekorowano słupami z trójkolorowymi flagami. Ozdoby pojawiły się też na domach i płotach. Rodzinę carską przy wjeździe od strony Spały powitała orkiestra straży ogniowej, cechy rzemieślników oraz 27 witebski pułk piechoty i część jamborskiego pułku dragonów. Po uroczystości car zwiedził Niebieskie Źródła.

Bizantyjską w stylu cerkiew zaprojektował architekt Władymir Nikołajewicz Pokrowski. Prawdopodobnie za ten projekt dostał od Mikołaja II drogocenny pierścień i został radcą jego dworu. 2 tys. rubli na wystrój wnętrza świątyni ofiarował car.

Po 1918 r. cerkiew stała się dla tomaszowian symbolem rosyjskiego ucisku. Cerkiew zburzono w 1925 w r. w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych, prowadzonej przez kolejne polskie rządy aż do II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto