Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Tomaszowian zostanie rozwiązany?

Joanna Dębiec
Komitet odnawia groby za pieniądze z corocznych kwest i dotacji z Urzędu Miasta
Komitet odnawia groby za pieniądze z corocznych kwest i dotacji z Urzędu Miasta Beata Dobrzyńska
Pod znakiem zapytania stoi los tomaszowskich zabytkowych mogił. Działający od 10 lat Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Tomaszowian może przestać istnieć.

Dziś w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Propozycję rozwiązania komitetu złożył Jan Rybak, jego przewodniczący, który nie chce już samodzielnie odpowiadać za całokształt jego działania.
- W zarządzie komitetu są jeszcze dwie inne osoby, ale nie pojawiają się nawet na spotkaniach - mówi Jan Rybak. - Tym razem zaproszenia na zebranie wysłałem za pośrednictwem magistratu. Mam nadzieję, że autorytet władzy zmobilizuje działaczy - dodaje.

Zdziwieni propozycją rozwiązania komitetu są jego członkowie.
- Zaskoczył mnie ten pomysł. Źle byłoby zlikwidować komitet w jego okrągły jubileusz - mówi historyk Jerzy Wojniłowicz.
Według niego, komitet działał dobrze, zwłaszcza wtedy, gdy współpracowała z nim zlikwidowana już teraz szkoła budowlana. Uczniowie w ramach praktyk zajmowali się renowacją nagrobków.

Dziś nie tylko pomocy młodzieży, ale i frekwencji na zebraniach brakuje. Opiece nad grobami nie sprzyja również atmosfera w kręgu osób, które tematem, choćby w teorii, powinny się interesować. Komitetowi trudno zrobić zarówno lapidarium na cmentarzu ewangelickim, jak i zająć się zabytkowymi nagrobkami, niszczejącymi na placu parafii NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego...

Jan Rybak uspokaja, że nie chce zaprzestać pracy na rzecz renowacji grobów. Zapewnia, że mogiły ważnych dla miasta postaci nie pozostaną bez opieki.
- Chciałbym, aby komitet działał w ramach Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, bo obecnie nie mamy osobowości prawnej, a tym samym konta, na które chętni mogliby wpłacać pieniądze - informuje.
Nowa forma pozwoli na zdobywanie funduszy z innych źródeł, np. od sponsorów. Dotychczas pieniądze pochodziły jedynie z kwest, organizowanych 1 listopada oraz z tomaszowskiego magistratu, który na ten cel przeznacza rocznie dwa tysiące złotych.

O losy nagrobków zasłużonych tomaszowian nie martwi się też Andrzej Kędzierski, starszy kustosz tomaszowskiego muzeum. - To jakieś nieporozumienie. Komitet na pewno nie przestanie działać, a groby wymagające renowacji będą dalej odnawiane - mówi.

Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Zasłużonych Tomaszowian ma jeszcze dużo pracy. Odnowy wymaga m.in. mogiła Ignacego Wyrwy-Furgalskiego, powstańca styczniowego. Ciekawym pomysłem jest również ustawienie przy odrestaurowanych grobach krótkich biogramów spoczywających tam ludzi.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto