Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace poszukiwawcze dotyczące miejsca spoczynku majora Hubala będą kontynuowane w Inowłodzu

Andrzej Wdowski
Będą nadal szukać prochów Hubala w Inowłodzu
Będą nadal szukać prochów Hubala w Inowłodzu Andrzej Dyszyński/archiwum
Na cmentarzu przy kościele św. Idziego w Inowłodzu w najbliższym czasie kontynuowane będą prace sondażowe, mające na celu ustalić domniemane miejsce spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego Hubala.

Kościół pod wezwaniem św. Idziego jest jednym z najstarszych murowanych kościołów w Polsce. Jego fundatorem był najprawdopodobniej książę Władysław Herman, a okazją do ufundowania kościoła były „cudowne” narodziny jego syna, późniejszego króla Polski, Bolesława Krzywoustego.

O zgodę na przeprowadzenie prac sondażowych wystąpiła do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa a prace wykonuje ekipa Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

- Do tej pory w trakcie prac przeprowadzonych na cmentarzu w Inowłodzu odnaleziono mały fragment kości, który został przekazany do badania - mówi Łukasz Ksyta, autor książki "Major Hubal - historia prawdziwa", świadek tamtych prac.

Według dotychczasowych ustaleń, jak dodaje Ksyta, w latach 80-tych, gdy cmentarz w Inowłodzu się rozrastał w miejscu w którym spoczywały szczątki majora Hubala wykopano dół pod kolejny grobowiec. Według przekazu ustnego w tym miejscu znaleziono dużą ilość kości. Wszystko co zostało wówczas znalezione zostało zakopane z boku grobowca.

Dotychczasowe prace sondażowe wykonane zostały w miejscu, gdzie położono symboliczną kamienną tablice, znajdującą się pomiędzy dwoma dużymi grobowcami.

- Obecnie prace mają zostać rozszerzone o kolejne miejsca wokół grobu, tak by wykluczyć lub potwierdzić czy szczątki majora Hubala nadal tam spoczywają - dodaje Łukasz Ksyta.

Ksyta przypomina, że historia domniemanego grobu majora Hubala w Inowłodzu rozpoczęła się na początku maja 1940 roku. Wtedy to na prośbę księdza Stanisława Kowalskiego pochowano w rodzinnym grobowcu rodziny Kowalskich ciało majora Hubala. W pogrzebaniu zwłok Hubala brały jeszcze udział dwie osoby: Jan Grad i Karkowski. Ksiądz Kowalski zobowiązał wszystkich uczestników pogrzebu majora Dobrzańskiego do milczenia. Tajemnica utrzymywana była przez lata.

Ksiądz prałat Stanisław Kowalski urodził się 27 listopada 1895 roku w Radzyniu Podlaskim. Był synem Jana i Pauliny z d. Kałuszyńska. Parafię św. Michała Archanioła w Inowłodzu objął w 1928 roku. Proboszczem tej parafii był do 1949 roku. Następnie objął parafię Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, dokąd wyjechał 3 września 1949 roku. Swoją funkcję proboszcza i dziekana mińskiego sprawował, aż do śmierci 10 marca 1976 roku.
Według zebranych informacji był osobistym kapelanem prezydenta Ignacego Mościckiego. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto