18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja podsumowała rok 2012: Więcej interwencji, mniej wypadków, więcej ofiar śmiertelnych

Beata Dobrzyńska
Na początku odprawy Mirosław Zieliński, Przewodniczący Rady Powiatu wraz z insp. Cezarym Popławskim i podinsp. Mirosławem Domańskim wręczyli asp. sztab. Anicecie Trzecieckiej złoty medal nadany przez Prezydenta RP za długoletnią służbę.
Na początku odprawy Mirosław Zieliński, Przewodniczący Rady Powiatu wraz z insp. Cezarym Popławskim i podinsp. Mirosławem Domańskim wręczyli asp. sztab. Anicecie Trzecieckiej złoty medal nadany przez Prezydenta RP za długoletnią służbę. Beata Dobrzyńska
Narada podsumowująca 2012 rok odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Tomaszowie. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku zanotowano więcej przestępstw, zwłaszcza tych uciążliwych dla mieszkańców. Wiele poprawia się na lepsze, ale nadal jest sporo do zrobienia, co zauważył obecny na naradzie zastępca komendanta wojewódzkiego Cezary Popławski.

Podsumowanie 2012 roku w liczbach przedstawił podinsp. Wojciech Tatar, zastępca komendanta w Tomaszowie.

Z przedstawionych danych wynika m.in., że obecnie policja w Tomaszowie ma 229 obsadzonych etatów policyjnych, 12 wakatów oraz 40 obsadzonych etatów cywilnych. Od 2010 roku komendzie w Tomaszowie zabrano 17 etatów.

Znacznie wzrosła liczba postępowań wszczętych w ubiegłym roku z 2791 do 2929. Znacznie wzrosła także liczba wszystkich interwencji podejmowanych przez policję. W 2011 roku było ich 11716 a w 2012 już 13975, czyli ponad 2 tys. więcej. Wzrosła ilość przestępstw ogółem z 2791 do 2898 (wykrywalność to 64,8 proc.). Wzrosła także ilość przestępstw zakwalifikowanych jako kryminalne z 1894 do 1942 (tu wykrywalność to 52,7 proc.). Na szczęście spadła ilość przestępstw popełnionych przez nieletnich ze 163 do 153 przestępstw.

W poszczególnych kategoriach przestępstw wzrosła m.in. liczba zgłoszonych na policję uszkodzeń mienia, z 180 w 2011 roku do 197 w 2012 roku. Więcej było kradzieży samochodów, z 22 kradzieży aut liczba wzrosła do 28 (dla porównania w latach 90. 30 samochodów w Tomaszowie kradziono miesięcznie), zdecydowanie więcej było kradzieży cudzych rzeczy liczba ta z 513 wzrosła do 677 kradzieży. Więcej na terenie Tomaszowa zanotowano bójek - rok wcześniej było ich 28, a w 2012 roku już 34. Więcej było także zdarzeń ze zgłoszonym uszczerbkiem na zdrowiu z 61 liczba skoczyła do 84.

Mniej natomiast było kradzieży z włamaniem, w 2011 roku odnotowano ich 286, a w 2012 263, przy czym wykrywalność w tej kategorii wynosi 27,3 proc. Mniej było także rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń z 23 liczba ich spadła do 17.

W ubiegłym roku zanotowano dwa zabójstwa, rok wcześniej było jedno, i trzy gwałty, podobnie jak rok wcześniej.

Pozytywnym objawem skutecznej pracy policji jest ilość zatrzymań na gorącym uczynku, takich zatrzymań w ubiegłym roku w Tomaszowie zanotowano 701 (rok wcześniej było to 630).

Tomaszowska policja zatrzymała też znacznie więcej osób poszukiwanych przez organy ścigania, bo 303 (rok wcześniej było ich 232). Wzrosła też liczba tzw. doprowadzeń z 63 do 297.

Na drogach powiatu tomaszowskiego było w ub. roku znacznie bezpieczniej. Spadła liczba wypadków z 207 do 153, i kolizji z 1118 do 1064, mniej było w nich rannych z 265 do 197, ale niestety minimalnie więcej zabitych w wypadkach z osób 19 tragiczna statystyka podskoczyła do 21 osób, tak samo było w 2011 roku. Zatrzymano mniej nietrzeźwych kierujących, z 475 do 462, przy jednoczesnym wzroście ilości przeprowadzanych badań na obecność alkoholu. W 2012 roku policjanci przebadali w tym kierunku 19043 kierowców.

Z ciekawszych danych warto podać, że średni czas reakcji na zgłoszenie interwencji przez mieszkańców na terenie Tomaszowa wynosi 8,5 minuty, to czas obejmujący przyjęcie sprawy przez telefon i dojazd na miejsce zdarzenia, który jest dokładnie wyliczany przez tzw. system wspomagania dowodzenia.

Dzięki dofinansowaniu od samorządów w ubiegłym roku odbyły się 404 ponadnormatywne patrole, zakupiono dwa psy, na które po 5 tys. zł przeznaczył powiat i miasto. Gabazo jest wyspecjalizowany w szukaniu narkotyków, a Bary szkolony jako pies patrolowo tropiący. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem, które w ub. roku przekazało 50 tys. zł na wspólne patrole konne po lasach udało się pod koniec grudnia zakupić dwa nowe konie (Jawor i Junat) do ogniwa konnego w Smardzewicach.

Podkreślano także działania prewencyjne wśród dzieci, młodzieży i osób starszych. W ubiegłym roku komendę policji w Tomaszowie odwiedziło 600 dzieci, a z ponad 2 tys. maluchów policja spotkała się w szkołach.

W wczorajszym spotkaniu uczestniczył zastępca Komendanta Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Cezary Popławski, Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Maz. podinsp. Mirosław Domański, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Maz. mł. insp. Wojciech Tatar, oraz kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Maz.. Na odprawie obecni byli: przedstawiciele władz miasta, powiatu, Straży Pożarnej, kierownictwo: 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Prokuratury Rejonowej, Nadleśnictw w Spale i Smardzewicach, Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, wójtowie praktycznie wszystkich gmin, lokalne media oraz oczywiście policjanci.

Po omówieniu wyników komendy głos zabrał insp. Cezary Popławski, który podkreślił, że tomaszowska komenda w wielu wskaźnikach tzw. oceny efektywności pracy policji, plasuje się znacznie powyżej średniej wojewódzkiej, cieszy np. rosnąca liczba zatrzymań na gorącym uczynku, także wykrywalność w Tomaszowie jest powyżej średniej wojewódzkiej, ale nadal jest sporo do zrobienia, chociażby na drogach powiatu tomaszowskiego, bo niestety z ilością wypadków powiat tomaszowski jest w czołówce województwa.

Głos zabrał wójt Inowłodza Zenon Chojnacki, który przypomniał o zlikwidowanym posterunku w Inowłodzu i prosił o więcej policjantów kontrolujących prędkość na drogach gminy. Wójt Czerniewic, Edward Pietrzyk pytał o plany budowy nowego komisariatu w Czerniewicach, bo gmina może na ten cel przeznaczyć działkę, tuż przy drodze S8. Powstał także pomysł w rozmowach wójta a komendantem Domańskim, by w Czerniewicach mógł powstać także komisariat autostradowy na kształt tego, który działa przy A2, a ten mógłby m.in. obsługiwać drogę S8. Komendant Domański wyjaśnił, że z informacji z komendy wojewódzkiej wynika, że ewentualne plany budowy nowego komisariatu w Czerniewicach mają szansę na realizację dopiero w 2014 roku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto