18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 70. rocznicę śmierci o. Kasjana Józefa Czechowicza - Białaczów

Andrzej Wdowski
Poświecenie pamiątkowej tablicy
Poświecenie pamiątkowej tablicy starostwo powiatowe
Dzisiaj (13 czerwca) o godz. 12.30 przed kościołem pw. św. Jana Chrzciciela w Białaczowie (ul. Kościelna 32) odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej o. Kasjana – Józefa Czechowicza, zamordowanego na Wołyniu. Ojciec Kasjan urodził się w Białaczowie, został zamordowany w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich w okolicach Kowla.

Uroczystość poprzedziła o godz. 11 msza święta i o godz. 12 wykład ks. prof. dr. hab. Józefa Mareckiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Oddział IPN w Krakowie) pt. Ludobójstwo Polaków na Wołyniu w latach II wojny światowej. Kapłani ofiarami zbrodni.

Ojciec Kasjan – Józef Czechowicz urodził się 16 stycznia 1912 r. w Białaczowie jako syn Franciszka i Katarzyny Podlewskiej. Po ukończeniu siódmej klasy szkoły powszechnej w 1926 r. rozpoczął naukę w Kolegium św. Fidelisa w Łomży.

Do kapucynów komisariatu warszawskiego wstąpił 14 sierpnia 1930 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Śluby proste złożył tam 15 sierpnia 1931 r., a uroczyste – 15 sierpnia 1934 r. Przez dwa lata studiował filozofię w Łomży, a trzeci kurs ukończył w Zakroczymiu.

Teologię studiował w Studium Teologii w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 lipca 1937 r. w Lublinie.**W 1938 r. przeszedł na obrządek słowiański i zamieszkał w Lubieszowie w kapucyńskiej misji wschodniej.**

W 1943 r. Ukraińcy zlikwidowali misję, dlatego o. Kasjan wraz z o. Aniołem Dąbrowskim i br. Bartłomiejem Snochowskim przebywał na kolonii Horomecko. Potem udał się do obozu UPA – zapewne w celach misyjnych. Został uwięziony i przewieziony do Kowla. Prawdopodobnie w czerwcu 1943 r. banderowcy zrzucili go z mostu nad Styrem do rzeki. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Głównymi organizatorami uroczystości byli Jan Jóźwik, wójt gminy Białaczów, ks. Henryk Wójcik, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela oraz Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto