Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunkry pod Tomaszowem wciąż urzekają nie tylko żołnierzy, ale i turystów

Dagmara Kubczak
Bunkry w Konewce od lat cieszą się dużym zainteresowaniem turystów odwiedzających Spałę i okolice
Bunkry w Konewce od lat cieszą się dużym zainteresowaniem turystów odwiedzających Spałę i okolice Andrzej Wdowski
Czy podziemne przejścia w żelbetonowym kolosie skrywają jednak tajemnicze skarby wodza Adolfa Hitlera? Blisko czterysta metrów doskonale zachowanych ścieżek w poniemieckich bunkrach czeka na pasjonatów II wojny światowej i militariów. Najlepiej zachowany tego rodzaju obiekt w Polsce, położony w malowniczym leśnym krajobrazie - Bunkier pn. Anlage Mitte w Konewce (k. Tomaszowa Mazowieckiego) w każdy weekend do końca kwietnia czeka na turystów.

Niegdyś zalane i niedostępne, rozbudzały niejedną wyobraźnię. Do dziś mówi się o podziemnym mieście, fabryce cudownej broni, luksusowych apartamentach dla oficerów niemieckich, a nawet tych dla samego wodza Adolfa Hitlera. Wielu marzy o niby ukrytych tam wielkich skarbach, a nawet komnacie zwanej bursztynową. I do dziś te monumentalne, stojące w lesie i obrośnięte mchem betonowe kolosy wciąż rozbudzają ludzką ciekawość.

Ci, którzy chcą je obejrzeć muszą udać się do Konewki oddalonej od Spały o około cztery kilometry. Na miejsce bez problemu dojadą zmotoryzowani turyści i piesi.
Wewnątrz zwiedzającym udostępniono bunkier kolejowy i podziemne kanały oraz hydrofornię. Będąc w środku nie można pominąć podziemnego korytarza, który łączy główny bunkier z bunkrami technicznymi. To właśnie on przed laty zalany był wodą i kusił wyobraźnię legendami o tajemniczych podziemiach i skarbach ukrytych w komnatach.

Cała trasa została dokładnie oświetlona. W weekendy w bunkrach często goszczą członkowie grup rekonstrukcyjnych zapewniając zwiedzającym dodatkowe atrakcje. Ze względu na niewysoką temperaturę, jaka panuje wewnątrz schronu kolejowego, warto pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłej odzieży.
Zwiedzanie poniemieckich bunkrów uatrakcyjniają ekspozycje historyczne. Podziwiać tam można m.in. eksponaty z okresu II wojny światowej, które wydobyto z rzeki Pilicy.

- Prawdopodobnie już w maju w sprzedaży udostępnimy nowe wydawnictwo - mówi Juliusz Szymański, kierownik trasy.
- Przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną przygotowujemy album pt. "Wojenna Spała". Będzie tam można znaleźć zdjęcia i historię Spały z okresu obu wojen światowych - dodaje.

Wokół obiektu przygotowano bezpłatny parking i mini strzelnicę. Można tam odpocząć, a nawet zorganizować ognisko. Do końca kwietnia Bunkier w Konewce zwiedzać można w każdy weekend w godzinach 10 - 18. Obiekt czynny także będzie w dni świąteczne - 24 i 25 kwietnia. Od maja będzie go można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków. Czynny będzie od godziny 10.

W tym sezonie zmieniły się jednak ceny biletów. Teraz można je nabyć za 4 i 8 złotych. Wycieczka z przewodnikiem kosztuje ponad 20 złotych. Dzieci do lat siedmiu mogą zwiedzać bezpłatnie.

W maju w ramach międzynarodowej akcji Noc Muzeów, zwiedzającym udostępniony zostanie schron przy ulicy Strzeleckiej w Tomaszowie. Do akcji przyłączy się także Skansen Rzeki Pilicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto