18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet Tomaszowski: O jak Tomaszowska Okrąglica i ród Ostrowskich

Joanna Dębiec
Pałac Ostrowskich w XX-leciu międzywojennym
Pałac Ostrowskich w XX-leciu międzywojennym Ze zbiorów Jerzego Pawlika
Nasz Alfabet Tomaszowski ma już dużo haseł. Teraz przyszedł czas na literę O. Co się kojarzy z Tomaszowem na literę o?

Oczywiście, O jak Ostrowscy, czyli nazwisko rodziny, bez której to miasto by nie powstało. Nasza historia zaczęła się wraz z Tomaszem Ostrowskim, urodzonym w 1735 roku w Ostrowie Małym nieopodal Kocka w powiecie lubelskim. Jego rodzina nie należała do zamożnych. Mimo to Tomasz dzięki ciężkiej pracy, zaradności i… korzystnemu ożenkowi, zrobił wielką karierę.

Był m.in. prezesem Senatu Królestwa Polskiego, marszałkiem Sejmu Księstwa Warszawskiego, podskarbim nadwornym koronnym, szambelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Ze swoich dóbr ujezdzkich, z których w 1830 r. powstał Tomaszów, Tomasz próbował uczynić hutniczą potęgę. Antoni, który przejął po nim majątek, postawił na inny przemysł- sukienniczy i odniósł wielki sukces. Poza tym również zajmował się polityką i tak jak ojciec, był wielkim patriotą (np. w czasie powstania listopadowego był wojewodą i dowódcą gwardii narodowej warszawskiej).

Drugi syn, Władysław, został zaś marszałkiem sejmu w czasie tego powstania. Ich potomkowie także zajmowali (zajmują) wysokie stanowiska. Na przykład urodzony Jan Juliusz Ostrowski jest historykiem sztuki, dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu.

Rodzina Ostrowskich mieszkała, w wybudowanym w 1812 roku, klasycystycznym pałacu. Hrabia Antoni z jego trzypiętrowej wieży obserwował swoje dobra. Dziś budynek jest siedzibą tomaszowskiego muzeum i należy do jednych z piękniejszych zabytków miasta.

O jak Okrąglica. Tomaszowska Okrąglica to nowy produkt turystyczny Tomaszowa w którego skład wchodzi Rezerwat "Niebieskie Źródła", Skansen Rzeki Pilicy i Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie", leżące po obydwu stronach Pilicy.

Jego nazwa nawiązuje do używanego niegdyś, gwarowego określenia urokliwych zakoli tej rzeki. Na początku w mieście było trochę zamieszania, czy warto taki produkt tworzyć i dlaczego nazywać go tak, a nie inaczej.

Teraz, po liczbie turystów, wątpliwości się rozwiały. Przypomnijmy, że same Groty Nagórzyckie odwiedziło w zeszłym roku prawie 50 tys. osób. Osoby te przeważnie odwiedzały też skansen i Niebieskie Źródła, których atrakcyjność nie słabnie od lat. Okrąglica zdobyła wyróżnienie za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego 2012 roku, znalazła się też wśród zwycięzców konkursu zorganizowanego przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego pt.: "Oczami Mieszkańców - Pomysł Na Udany Weekend". Na promocję Tomaszowskiej Okrąglicy miasto uzyskało pieniądze z unii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto