18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25. Brygada w Afganistanie: Święto lotników [ZDJĘCIA]

mjr Dariusz Osowski, Beata Dobrzyńska
Samodzielna Grupa Powietrzno-Szturmowa XIII Zmiany PKW Afganistan.
Samodzielna Grupa Powietrzno-Szturmowa XIII Zmiany PKW Afganistan. mjr Dariusz Osowski, mjr Marek Pawlak/PKW Afganistan
25. Brygada w Afganistanie wchodzi także skład Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej XIII PKW Afganistan.

Samodzielną Grupę Powietrzno-Szturmową XIII Zmiany Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie tworzy ponad 200 żołnierzy, którzy wywodzą się z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej - 7. Dywizjonu Lotniczego z Nowego Glinnika, Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Nowego Glinnika, 1. Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej oraz 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych – 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim i 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Dowódcą Grupy jest ppłk pil. Zbigniew Mitura, w kraju dowodzący 7. Dywizjonem Lotniczym.

Na swoim wyposażeniu polscy piloci posiadają śmigłowce Mi – 24 i Mi – 17. Do zadań SGPSz należy gotowość do działania w składzie sił szybkiego reagowania (QRF), ewakuacja rannych i chorych w ramach CASEVAC, transport ludzi i sprzętu, prowadzenie rozpoznania, wsparcie i osłona z powietrza konwojów i patroli, posterunków oraz pododdziałów wykonujących zadania. Od momentu przejęcia odpowiedzialności przez XIII zmianę Polskich Sił Zadaniowych, śmigłowce spędziły w powietrzu ponad 800 godzin wykonując niemal 700 wylotów.

-Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo, dlatego dużo czasu poświęcamy na treningi i szkolenia, pozwala to lotnikom poczuć się pewnie. Ciężka praca przed wykonaniem zadania, nawet 10 godzin przygotowań na jedną godzinę lotu, procentuje później w powietrzu – mówi dowódca SGPSz ppłk Mitura.

Podczas tej zmiany trzech pilotów przekroczyło kolejne progi nalotów. Ponad 2000 godzin spędził w powietrzu kpt. pil. Jacek Janowski z 56. Bazy Lotniczej, natomiast kpt. pil. Grzegorz Suski i por. Michał Kaczmarek (obaj z 7. dywizjonu lotniczego w Nowym Glinniku) przekroczyli nalot 1500 godzin.

Bardzo ważną rolę w działaniu na rzecz sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań przez załogi śmigłowców odgrywa personel inżynieryjno – lotniczy. Najwięcej pracy inżynierom i technikom przysparzają planowe obsługi techniczne śmigłowców. Każdy ze statków powietrznych musi przejść ustalone czynności techniczne co ściśle określony czas, a także czynności bieżące w postaci obsług wstępnych, przedlotowych oraz obsług startowych i polotowych.

Lotnicy pełniący służbę w Afganistanie stale potwierdzają swój lotniczy kunszt, co doceniły Krajowa Rada Lotnictwa i redakcja magazynu „Skrzydlata Polska”, nadając w tym roku Samodzielnej Grupie Powietrzno-Szturmowej prestiżową nagrodę „Błękitne Skrzydła”. Nagroda ta przyznawana jest od 1964 roku instytucjom i wybitnym postaciom lotnictwa.

Zbiórka z okazji Święta Lotnictwa, które przypada na koniec sierpnia, w bazie Ghazni nie odbyła się. Jednak wysiłek wkładany w codzienną służbę został uhonorowany przez Dowódcę XIII Zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Marka Sokołowskiego, który wyróżnił 55 lotników, dowódca SGPSz wyróżnił kolejnych 108 żołnierzy w swoich rozkazach.Tego pamiętnego dla wszystkich dnia, piloci i żołnierze spod znaku polskich skrzydeł kolejny raz zasłużyli sobie na najwyższe wyrazy uznania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto