18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci w pracach i opowiadaniach uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Andrzej Wdowski
W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca) w tomaszowskim Klubie Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” działającym przy Młodzieżowym Domu Kultury, którego patronem jest jeden z niezłomnych żołnierzy, bohaterski rotmistrz Witold Pilecki odbyło się podsumowanie konkursu tematycznego „Żołnierze Wyklęci”.

Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne i polegał na samodzielnym napisaniu pracy na podany temat (szkoły podstawowe: Generał August Fieldorf „Nil”- autorytet dla młodych Polaków? Uzasadnij swoje zdanie, gimnazja: Na przykładzie wybranej postaci przedstaw kim byli, o co walczyli i w jaki sposób należy upamiętniać „Żołnierzy Wyklętych”?).

 



Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ponad 90 uczniów ze wszystkich tomaszowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, poziom prac był bardzo wysoki i dlatego tytułu laureata i wyróżnienia przyznano aż 16 uczniom.


W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:
Mariola Dyńdo SP 14, Arkadiusz Madej SP 12, Filip Celoch SP 10, Anna Kołaczek SP 13, Milena Chałupka SP 1,
wyróżnienia zaś przyznano: Natalii Przybylskiej SP 12, Kindze Bernackiej SP 6, Annie Kowalskiej SP 7, Julii Żmudzie SP 14.

W kategorii szkół gimnazjalnych laureatami zostali:
Aleksandra Pokusa Gim 6, Kornel Celoch Gim 4, Adrianna Ryszka Gim 8, Natalia Gogól Gim 3,
wyróżnienia otrzymali: Jakub Szuflia Gim 7, Małgorzata Warczyńska Gim 4 oraz Klaudia Majewska Gim 2.

W podsumowaniu konkursu i spotkaniu z młodzieżą udział wzięli znamienici goście: dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski, wiceprezes Okręgu Piotrków Tryb. Światowego Związku Żołnierzy AK Halina Kępińska- Bazylewicz „Kora”, przedstawiciele władz powiatowych: członek Zarządu Leon Karwat, naczelnik Wydziału Edukacji Katarzyna Banaszczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Adamska.
Spotkanie, które prowadzili dyrektor MDK Tomasz Zdonek oraz przewodniczący Klubu „Grota” Roweckiego Radosław Pająk, miało uroczysty charakter i odbyło się w pięknych, nastrojowych wnętrzach kamienicy rodziny Knothe. Niezwykle wzruszający i patriotyczny koncert przygotowała pracownia muzyczna MDK prowadzona przez Annę Grabek. Wokalistki: Paulina Grad, Karolina Gawarzyńska, Agnieszka Łobodecka oraz Katarzyna Piwowarska zaprezentowały między innymi: „Sen o Warszawie”, „Mury”, „Powrócisz tu” i kilka innych niezapomnianych piosenek.

Doktor Andrzej Zawistowski zwracając się do młodzieży nawiązał do trudnej i przez wiele lata wymazywanej prawdy o niezłomnych żołnierzy i zaznaczył, że ich historia powinna poruszać, skłaniać do myślenia i troski o los ojczyzny, a nie tylko być suchymi faktami w historycznych publikacjach.





Z kolei major dr Halina Kępińska – Bazylewicz, jako „Żołnierz Wyklęty” podzieliła się swoimi wspomnieniami z pierwszych miesięcy i lat po II wojnie światowej. Mówiła o swoim aresztowaniu i przesłuchaniu przez UB, co porównała z własnymi doświadczeniami z gestapowskiego więzienia. Podała również kilka niezwykłych historii swoich kolegów z konspiracji, którzy w brutalny i często tragiczny sposób byli traktowani przez komunistycznych oprawców.

Patronat nad konkursem objęli: dyrektor biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, którzy ufundowali nagrody rzeczowe dla jego laureatów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto