18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki. 5 sierpnia ruszają kolejne prace

Andrzej Wdowski
Wykopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki prowadził zmarły przedwcześnie w roku ubiegłym dr Adrian Kin
Wykopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki prowadził zmarły przedwcześnie w roku ubiegłym dr Adrian Kin archiwum
Wykopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki. W kamieniołomie, w gminie Sławno, gdzie w ubiegłym roku skamieniałości sprzed 148 mln lat odkrył dr Adrian Kin, w najbliższy poniedziałek (5 sierpnia) rozpoczną się trzytygodniowe wykopaliska.

- Będzie to już drugi międzynarodowy obóz badawczy, w którym wezmą udział studenci i doktoranci z wielu polskich i zagranicznych uczelni, m. in. UW, UJ, UAM, UŚ, AGH a także Museum fuer Naturkunde (Berlin) oraz Kent State University (USA) - wylicza kierownik badań, dr Błażej Błażejowski z Instytut Paleobiologii PAN.

Przypomnijmy, że w kamieniołomie należącym do firmy Nordkalk znaleziono m. in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), pierwszego skrzydła ważki jurajskiej, liczne skrzypłocze oraz ryby.

Poza tym odkryto tu m. in. bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych jak i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy, szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądowe owady (np. ważki, żuki i koniki polne).

Dodatkowo udało się zarejestrować zapis kopalny pierwszego polskiego tsunami.

W tym roku wykopaliska wspiera finansowo Narodowe Centrum Nauki, firma Nordkalk (właściciel kamieniołomu) oraz gmina Sławno.

Wykopaliska w kamieniołomie Owadów-Brzezinki prowadził zmarły przedwcześnie dr Adrian Kin (1979-2012). Stanowisko to odkrył w 2005 roku. Dr Kin był prezesem, liderem i założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS. Zorganizował i uczestniczył w ponad 1200 wyprawach geologicznych, paleontologicznych oraz przyrodniczych na terenie Polski i za granicą. Był odkrywcą największego (1,18 m) znanego z terenu Polski amonita sprzed 75 mln lat.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto