MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024, Opoczno: Kto będzie burmistrzem Opoczna? Konecki i Łuczkowski stoczą pojedynek w drugiej turze głosowania

Marek Obszarny
Marek Obszarny
zdjęcia kandydatów/Fb
Wybory 2024, Opoczno: Kto będzie burmistrzem Opoczna? Michał Konecki i Tomasz Łuczkowski stoczą pojedynek w drugiej turze. Opoczno jest jedyną gminą w powiecie opoczyńskim, w której konieczna okazała się dogrywka głosowania. Dojdzie do niej w niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku.

II tura wyborów o urząd burmistrza Opoczna

Przypomnijmy, że w pierwszej turze głosowania wyborów samorządowych, 7 kwietnia, obecny zastępca burmistrza Opoczna 44-letni Tomasz Łuczkowski (Niezależne Porozumienie Samorządowe) zdobył najwięcej głosów - 7.069 głosów, co stanowi 45,21 procent, ale by zakończyć rywalizację potrzebował co najmniej 50 procent. Na członka zarządu powiatu opoczyńskiego, 39-letniego Michała Koneckiego (Projekt dla Opoczna i Powiatu Opocznianie - OWS) zagłosowało 4.558 osób - 29,15 procent. W tej sytuacji konieczna jest dogrywka między obu panami.

Trzecie miejsce w głosowaniu zajęła Anna Zięba (Prawo i Sprawiedliwość), która zdobyła 3.478 głosów (22,24 procent), zaś Marek Róg (Ziemia Opoczyńska - 2024) otrzymał 532 głosy (3,40 procent). To o głosy ich wyborców, a także tych, którzy nie wzięli udział w pierwszej turze wyborów, walczą teraz Konecki i Łuczkowski.

Frekwencja w gminie Opoczno wyniosła podczas pierwszej tury 60,45 procent, co znaczy, że do urn poszło 15.811 mieszkańców spośród 26.157 uprawnionych do głosowania. Pozostała więc jeszcze spora grupa opocznian, których obaj kandydaci mogą próbować przekonać do siebie i zmobilizować do głosowania.

Zdolności koalicyjne obu kandydatów

Który z kandydatów będzie miał bardziej komfortową sytuację, by sprawnie rządzić, jeśli wygra? Trudno jednoznacznie ocenić. Wprawdzie komitet, z którego startował Michał Konecki (KWW Projekt dla Opoczna i Powiatu - OWS) wprowadził do Rady Miejskiej w Opocznie czworo swoich radnych, a komitet Tomasza Łuczkowskiego (Niezależne Porozumienie Samorządowe) - siedmioro, czyli o 3 więcej, ale rozkład pozostałych mandatów może (choć nie musi) bardziej sprzyjać Koneckiemu niż Łuczkowskiemu.

Temu pierwszemu bliższy jest bowiem komitet Prawo i Sprawiedliwość, który będzie miał w nowej Radzie Miejskiej w Opocznie aż siedmioro radnych. Z kolei komitet Z pomysłem na Miasto i Gminę, któremu znacznie bliżej do Tomasza Łuczkowskiego ma w radzie 3 mandaty. Z prostej matematyki wychodzi więc 11 do 10, ale - jak wiadomo - w świecie polityki, także tej lokalnej, reguły królowej nauk nie zawsze są wprost proporcjonalne do praktyki życia codziennego...

Będzie debata kandydatów na burmistrza Opoczna

W kampanii wyborczej obaj kandydaci stawiają na bezpośredni kontakt i rozmowy z mieszkańcami na ulicach Opoczna, na targowisku i w świetlicach wiejskich na terenie gminy. Zamiast wyborczej kiełbasy, Michał Konecki rozdawał cukierki, a Tomasz Łuczkowski sadzonki. Punktem kulminacyjnym przed ciszą wyborczą ma być debata kandydatów na burmistrza Opoczna, z udziałem mieszkańców. Odbędzie się ona w środę, 17 kwietnia (godz. 18:00), w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Będzie też transmitowana w Internecie.

Tu trzeba oddać obu panom, że zgodzili się na udział w niej bez zbędnych ceregieli, co zasługuje na uznanie, gdyż nie jest wcale takie oczywiste. Dość wspomnieć, że w innych miastach regionu dojście do porozumienia kandydatów oraz ich komitetów i udział we wspólnej debacie okazuje się z różnych, często wydumanych powodów, sprawą niewykonalną (np. w Piotrkowie Trybunalskim). Niech więc to będzie dobrą wróżbą dla przyszłości Opoczna. Niezależnie od wyniku niedzielnej konfrontacji.

Wybory 2024, Opoczno: Kto będzie burmistrzem Opoczna? Konecki i Łuczkowski stoczą pojedynek w drugiej turze

Wybory 2024, Opoczno: Kto będzie burmistrzem Opoczna? Koneck...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto