Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wody geotermalne pod Tomaszowem. Miasto dostanie ponad 13 milionów złotych na próbny odwiert

Dagmara Kubczak
UM Tomaszów Maz.
Ponad 13 mln zł trafi do Tomaszowa na próbny odwiert geotermalny - to 100 proc. dofinansowanie. Za tydzień, 15 maja w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisany zostanie arkusz negocjacyjny, który jest podstawą do podpisania umowy. Miasto przeszło pozytywnie zarówno ocenę formalną, jak i merytoryczną.

Ponad 13 mln zł na próbny odwiert geotermalny trafi do Tomaszowa. Jak informuje Joanna Budny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tomaszowie, to 100 proc. dofinansowanie, a 15 maja w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisany zostanie arkusz negocjacyjny, który jest podstawą do podpisania umowy. Miasto przeszło pozytywnie zarówno ocenę formalną jak i merytoryczną.

- Wszystko wskazuje na to, że tomaszowska geotermia staje się faktem - komentuje prezydent Marcin Witko. - Przeszliśmy pozytywnie zarówno ocenę formalną jak i merytoryczną i lada moment będziemy szukać w Tomaszowie Mazowieckim ciepłej wody. To jest niesłychany skok cywilizacyjny, który stawia nasze miasto na najwyższej półce do inwestowania w przyszłości w oparciu o odnawialne źródła energii. Najbardziej cieszy fakt, że pozyskaliśmy dokładnie 100% dofinansowania, czyli z budżetu miasta, z budżetu mieszkańców z podatków nie dokładamy ani złotówki.

Przypomnijmy, władze Tomaszowa złożyły wniosek o dofinansowanie w ubiegłym roku. Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji został złożony w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nr 2.3.1 „Geologia i górnictwo” Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych.

Celem projektowanego otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 jest rozpoznanie występowania i wykształcenia utworów wodonośnych, określenie parametrów hydrogeologicznych, perspektywicznych horyzontów wodonośnych oraz mineralizacji, wydajności i temperatury wód termalnych w utworach jury dolnej. Odwiert zostanie wykonany na tomaszowskich Błoniach.

Projekt ten przewiduje odwiercenie pionowego otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 do głębokości 2090 m (+/- 20%).

W ramach zadania przewidziano wykonanie kilku zadań:
- prace przygotowawcze polegające na wyznaczeniu na podstawie pomiarów geodezyjnych lokalizacji otworu badawczego oraz rozpoczęcia wstępnych robót naziemnych, transportu oraz montażu urządzenia wiertniczego;

- wykonanie otworu badawczego;

- wykonanie badań hydrogeologicznych;

- wykonania badań geofizycznych;

- wykonanie badań laboratoryjnych;

- nadzór i dozór geologiczny;

- demontaż urządzeń wiertniczych, rekultywacja terenu, demobilizacja, utylizacja odpadów;

- opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto