Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy program rewitalizacji Tomaszowa Maz. Jakie inwestycje czekają tomaszowian w najbliższych latach

Beata Dobrzyńska
Czy tak za kilka lat będą wyglądały Bulwary nad Wolbórką? To dziś jeden z projektów rewitalizacyjnych
Czy tak za kilka lat będą wyglądały Bulwary nad Wolbórką? To dziś jeden z projektów rewitalizacyjnych
W środę podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej uchwalono program rewitalizacji na najbliższe lata.

W środę na sesji Rady Miejskiej w trybie nadzwyczajnym przyjęto nowy program rewitalizacji na lata 2016-2020 z perspektywą do 2023 roku. Program powstawał w urzędzie przez ostatnie miesiące i jest o tyle istotny, że na jego podstawie można aplikować po środki unijne w bieżącej perspektywie unijnej. Dokument, choć kluczowy dla rozwoju miasta, został uchwalony na sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym, co wywołało zdziwienie radnego Jarosława Batorskiego, który pytał na sesji o powody takiego tempa. Jak odpowiedział mu wiceprezydent Tomasz Jurek, powodem podjęcia uchwały na sesji nadzwyczajnej jest wyłącznie naglący czas. Uchwała musi jeszcze zostać zweryfikowana i jeśli będą uwagi ponownie podjęta, a czas nagli, bo już ogłaszane są konkursy, do których można aplikować o środki, a bez tego programu, składać wniosków nie można.

Co zatem znalazło się w nowym programie rewitalizacji? Przede wszystkich uchwalono strefy objęte rewitalizacją. Pierwsza to osiedle Niebrów, druga parki Michałówek, a trzecia, największa, to tereny w centrum miasta, od rzeki Wolbórki aż po Park Rodego, od końca alei Piłsudskiego, do końca ulicy Mościckiego.

Podstawowe projekty rewitalizacyjne, które zrealizuje miasto Tomaszów to rewitalizacja bulwarów nad Wolbórką oraz Parku Solidarność wraz z muszlą koncertową, zagospodarowanie parku Michałówek oraz terenów zielonych na Niebrowie, dostosowanie urzędu miasta i terenu przed do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz cztery projekty prospołeczne skierowane do osób wykluczonych, seniorów czy wolontariuszy. Widać tym samym zmianę podejścia do rewitalizacji, która do tej pory polegała głównie na odnawianiu obiektów czy placów, a dziś ma polegać głównie na zmniejszaniu wykluczenia społecznego mieszkańców czy ich aktywizacji na wielu polach.

Lista projektów uzupełniających jest znacznie dłuższa i są tam projekty realizowane nie tylko przez miasto Tomaszów. Znalazły się tam też projekty planowane przez prywatnych właścicieli kamienic, miejskie spółki, Starostwo Powiatowe czy Parafię św. Antoniego, Urząd Gminy w Tomaszowie. Znalazła się tam przebudowa kina Włókniarz, rewitalizacja kamienic na pl. Kościuszki, w tym też poddasza pałacu Knothe oraz remont Fabryki Filców Technicznych. Z programu wypadła natomiast planowana od lat Mediateka.

Pełna lista podstawowych oraz uzupełniających projektów w ramach nowego programu rewitalizacji na zdjęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto