Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowe schronisko dla zwierząt powstanie w Tomaszowie. Miasto otrzymało 8 mln zł na jego budowę. ZDJĘCIA, VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
od 16 lat
Nowe schronisko dla zwierząt powstanie w Tomaszowie Mazowieckim. Miasto otrzymało 8 mln zł na jego budowę w ramach programu Polski Ład. Ma powstać przy ul. Wapiennej. Psy i koty przebywające dziś przy ul. Kępa już nie mogą się doczekać. Zobaczcie zdjęcia, a także materiał video!

Nowe schronisko dla zwierząt powstanie w Tomaszowie. Miasto otrzymało 8 mln na jego budowę. ZDJĘCIA, VIDEO

Dzisiejsze schronisko dla bezdomnych zwierząt w Tomaszowie Mazowieckim to obiekt z lat 70. XX wieku i - delikatnie mówiąc - nie jest on w dobrym stanie. Nie spełnia nie tylko aktualnych standardów, ale i wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 stycznia 2023 roku. We wniosku o udzielenie dofinansowania, który został pozytywnie rozpatrzony, podkreślono, że w obecnej lokalizacji nie ma możliwości jego rozbudowy, przebudowy ani gruntownej modernizacji tak by spełniał dzisiejsze wymagania.

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi do Tomaszowa dotarła dobra wiadomość o promesie z Polskiego Ładu w wysokości 8 mln zł na budowę nowego schroniska, a właściwie Centrum Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi w Tomaszowie Mazowieckim, bo taką ma nosić nazwę. Nie chodzi jednak wyłącznie o nazewnictwo...

- Chcemy zmienić myślenie o opiece nad zwierzętami bezdomnymi. Naszym założeniem jest to, aby system adopcji i współpracy z wolontariatem spowodował, że jak najmniej zwierząt będzie w takim obiekcie - mówi Adam Koziełek, dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz.

Jak ma wyglądać nowe schronisko dla zwierząt w Tomaszowie?

Nowy obiekt ma powstać przy ul. Wapiennej, niedaleko oczyszczalni ścieków. Będzie przeznaczony dla minimum 150 psów oraz 50 kotów, dla których wydzielone zostanie miejsce z kwarantanną.

Centrum Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi w Tomaszowie zostanie podzielone na część administracyjną oraz użytkową z zapleczem sanitarnym, pomieszczeniami dedykowanymi do adopcji. Znajdą się w nim:

  • gabinet weterynaryjny,
  • minimum dwa wybiegi dla psów,
  • miejsce do izolacji,
  • a także miejsce wydawania psów lub kotów potencjalnym rodzinom adopcyjnym

Schronisko będzie wyposażone w kontrolę dostępu aby zabezpieczyć zwierzęta przed przenoszeniem chorób zakaźnych oraz odpowiednie zaplecze techniczne. Zaplanowano też instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła co pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne i wpisuje się w politykę klimatyczną.

Koszt postawienia takiego obiektu szacowany jest na 12 milionów złotych. Oznacza to, że miasto musi dołożyć około 4 mln zł z własnego budżetu. Dokumentację projektową dla nowego schroniska już wykonano, ale konieczna będzie jej modyfikacja. Prace mają ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się około połowy roku 2025.

Miasto otrzymało 8 mln zł na budowę nowego obiektu

Nowe schronisko dla zwierząt powstanie w Tomaszowie. Miasto ...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto