Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne pożary traw i lasów w powiecie opoczyńskim. Strażacy opublikowali film ku przestrodze [ZDJĘCIA, FILM]

Dag
OSP KSRG Petrykozy/ KP PSP Opoczno
Do kolejnych, kilku bardzo niebezpiecznych pożarów traw doszło w ostatnim czasie na terenie powiatu opoczyńskiego. Niemalże codziennie pożary traw gasili m.in. strażacy na terenie gminy Białaczów. KP PSP w Opocznie przestrzega, że wypalanie traw jest nielegalne, grożą za to surowe kary i co gorsza, jest niebezpieczne dla życia nie tylko człowieka.

Wypalanie traw jest nielegalne. Strażacy opublikowali film ku przestrodze

Niemalże codziennie do kilku pożarów w ostatnich dniach doszło na terenie gminy Białaczów. Strażacy z OSP KSRG Petrykozy choćby we wtorek wieczorem, 22 marca, gasili pożar poszycia leśnego w miejscowości Stużno. Wcześniej gasili też pożar w miejscowości Kuraszków, gdzie doszło do pożaru traw.

W ostatnich dniach byli wyzwani też do pożaru poszycia leśnego miedzy miejscowościami Białaczów i Sobień, do pożaru traw w Petrykozach, czy Skroninie, gdzie doszło do kilku pożarów traw i poszycia leśnego.

KP PSP w Opocznie przestrzega, że wypalanie traw jest nielegalne, grożą za to surowe kary i co gorsza, jest niebezpieczne dla życia nie tylko człowieka

- Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne - mówi komendant KP PSP w Opocznie, st. bryg. Andrzej Śpiewak. - Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Za ponad 94 proc. przyczyn powstania pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: - rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

- Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych - dodaje komendant opoczyńskiej straży. - Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Strażacy publikują film "ku przestrodze"

Wypalanie traw, czy wyrzucenie wypalonego papierosa może skończyć się tragicznie. Przypomnijmy, że niedawno do tragicznego pożaru traw doszło w Klewie, w sąsiednim powiecie opoczyńskim. Na miejscu, w pogorzelisku znaleziono ciało starszego mężczyzny. Strażacy z OSP w Inowłodzu opublikowali film ku przestrodze. Zobaczcie, jak skończył się "niewinny" pożar suchej trawy:

W minionym tygodniu Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej w Opoczyńskim dysponowane były do pożaru suchych traw na nieużytkach rolnych m.in. w miejscowościach: Soczówki gm. Żarnów, Radzice Duże gm. Drzewica, Skronina gm. Białaczów, Mniszków ul. Piotrkowska, Skronina gm. Białaczów, Idzikowice gm. Drzewica, Kamień gm. Sławno, Mniszków ul. Kpt. Wichura, Krzczonów gm. Drzewica, Białaczów ul. Sobieńska, Drzewica ul. Kolejowa, Szadkowice gm. Sławno, Kliny gm. Opoczno, Skronina gm. Białaczów, Opoczno ul. Rolna, Domaszno gm. Drzewica, Gapinin gm. Poświętne, Drzewica ul. Szkolna, Wincentynów gm. Sławno, Wola Załężna gm. Opoczno, Zarzęcin gm. Mniszków, Dęborzeczka gm. Poświętne, Giełzów gm. Drzewica, Petrykozy gm. Białaczów, Radonia gm. Mniszków, Januszewice gm. Opoczno, Alfonsów gm. Paradyż, Opoczno ul. Skalna, Miedzna Drewniana gm. Białaczów, Kraszków gm. Opoczno, Dąbrówka gm. Drzewica, Brudzewice gm. Poświętne, Parczów gm. Białaczów, Radzice Małe gm. Drzewica.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto