Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki prezydenckie 2016 w Spale: Korowód dożynkowy z parą prezydencką [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Korowód dożynkowy w Spale 2016
Korowód dożynkowy w Spale 2016 Beata Dobrzyńska/Dariusz Śmigielski
Korowód dożynkowy był jednym z punktów Dożynek Prezydenckich 2016 w Spale, które odbyły się w dniach 10-11 września.

W miniony weekend para prezydencka gościła w Spale w powiecie tomaszowskim podczas corocznych Dożynek Prezydenckich. W tym roku rolnicy z całej Polski świętowali w Spale dwa dni. Już w sobotę odbył się konkurs wieńców dożynkowych, które przygotowały wszystkie województwa. Gościnnie swój wieniec przygotował NSZZ Solidarność, po raz pierwszy przyjechały do Spały polskie wieńce, ale przywiezione zza granicy, z Litwy, Ukrainy i Czech. Wśród szesnastu wieńców konkursowych w tym roku jury przyznało zwycięstwo dla twórców z województwa lubelskiego z miejscowości Gęsia Wólka. To ten wieniec trafi do Pałacu Prezydenckiego.

Główne uroczystości rozpoczęła w niedzielę msza św. w kościele polowym AK w Spale z uczestnictwem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą, po niej z centrum Spały na stadion COS przeszedł dożynkowy korowód, na którego czele szła para prezydencka. Wraz z nią ze śpiewem na ustach na stadion ruszyły wszystkie grupy wieńcowe z całej Polski oraz tysiące gości, którzy tego dnia przyjechali do Spały.

Na stadionie ceremoniał dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca Łany, podczas niego starostowie dożynek przekazali prezydentowi chleb wypieczony z mąki pochodzących z ziaren z tegorocznych zbiorów. W tym roku starostami byli Aneta Stańczyk, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo w Tucznie w woj. zachodniopomorskim oraz Jan Suda, który z żoną prowadzi gospodarstwo w miejscowości Radonia w woj. śląskim.

- Dziękuję wam za ten chleb, owoc ciężkiej pracy rolnika uświęcony tradycją naszych ojców - mówił prezydent Duda. - Obiecuję, że będę go dzielił mądrze i sprawiedliwie, tak by go w Polsce nie zabrakło i dla wszystkich starczyło.

W swoim przemówieniu prezydent dziękował za trud, jaki co roku rolnicy wkładają w swoją pracę. - Dzięki waszej pracy możemy być z polskiej żywności dumni na całym świecie - mówił i przypominał, że na polską wieś zawsze można było liczyć, także w walce o wolność ojczyzny. Prezydent mówił także o projekcie ustawy, która zabezpieczy rolników przed skutkami klęsk żywiołowych.

Dożynkom towarzyszyło także Miasteczko Regionów, w którym stoiska przygotowały wszystkie województwa. Była także strefa dla dzieci przygotowana m.in. przez tomaszowskie placówki kultury. Działo się również w centrum Spały, nad stawem stanęły stoiska gmin i stowarzyszeń z powiatu tomaszowskiego i nie tylko. Nie brakowało ludowego rękodzieła oraz tradycyjnych przysmaków. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto