18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata w III LO w Tomaszowie. Młodzi chcą być aktywni

III Liceum Ogólnokształcące,Beata Dobrzyńska
Debata w III Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie
Debata w III Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie materiały III LO
Debata na temat ,,Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?” odbyła się 7 kwietnia w III Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie w ramach zadania rekrutacyjnego do XX Sesji Dzieci i Młodzieży.

Zaproszeni goście: kandydatka do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Nowak, radny miejski Cezary Żegota, opiekun Klubu Europejskiego Wioletta Madej oraz uczniowie III LO wspólnie z prowadzącymi Polą Królak (II A) i Kingą Dusińską (II C) debatowali nad tym, jak zmobilizować młodzież do udziału w wyborach i życiu społecznym.

Według danych opracowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej frekwencja wyborcza w grupie 18-25 lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie. Najmłodsza część elektoratu głosuje na ok. 20% niższym poziomie niż starsi dorośli (54,1% wyborców w wieku 18-25 wobec 73,1% w wieku 56-65 w 2011 r.). To problem nie tylko w Polsce – w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25. roku życia wobec 43% średniej dla całego elektoratu. Jedynie 14% Polaków w wieku 18-24 lata deklaruje duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 301 uczniów pokazały, że 37 % respondentów interesuje się polityką, 60% deklaruję chęć udziału w wyborach, a 28% jest za prawem do głosowania dla 16-latków. Tym samym 34% oddałoby głos na swoich rówieśników, gdyby było to możliwe. Wynik zaufania do polityków i ich działań względem młodzieży zyskał poparcie zaledwie 5 % badanych.

Odnosząc się do tych danych uczestnicy debaty starali się wypracować działania mające na celu zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży. Padły argumenty o zwiększeniu roli Parlamentu Europejskiego w codziennym życiu Polaków np. rachunkach za energię i gaz, inwestycjach regionalnych, wyborze Komisarzy Europejskich. Decydowaniu przez PE o wprowadzeniu ACTA i programie Erasmus, co szczególnie zainteresowało młodzież.

Udowodniono w ten sposób, że Bruksela nie jest tak daleko od codziennego życia. Podkreślono, że wybory to nie tylko wrzucenie kartki, ale wcześniejsze sprawdzenie poglądów kandydatów oraz kontrola ich poczynań również na lokalnej scenie politycznej, chociażby poprzez strony internetowe (mamprawowiedzieć.pl, latarnikwyborczy.pl). Poddano również dyskusji pomysł reaktywacji Młodzieżowej Rady Miejskiej w naszym mieście. Podkreślono dotarcie do młodzieży poprzez eventy, kampanie promocyjne i przykłady realnych działań dla młodych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto