18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogusław Mec nie żyje. Artysta przegrał nierówną walkę z białaczką

wola
Zmarł Bogusław Mec, pochodzący z Tomaszowa znany piosenkarz. Od kilkunastu lat walczył z białaczką.

Artysta zmarł w niedzielę rano w szpitalu w Zgierzu. Miał 65 lat.

Urodził się w Tomaszowie Mazowieckim w 1947 roku, ale większość swojego dorosłego życia związał z Łodzią, w której mieszkał z żoną i córką. Był absolwentem łódzkiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Na muzycznej scenie zadebiutował w 1970 roku także w Łodzi na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, otrzymując nagrodę główną i nagrodę publiczności.

W latach 70-tych artysta koncertował z Czesławem Niemenem, śpiewał w duetach z Anną Jantar i Ireną Jarocką. W 1977 roku szlagierem okazał się utwór "Mały biały pies", duet z Ewą Dębicką z zespołu Alibabki, a w 1980 roku popularność zyskała kompozycja "W białej ciszy powiek", która zdobyła drugie miejsce w Opolu oraz zwyciężyła na Festiwalu OIRT w Pradze. W latach 80. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Na początku lat 90-tych otworzył w Sztokholmie wystawę swoich prac malarskich. Potem znów przypomniał o sobie polskiej publiczności występując w galach piosenki biesiadnej.

w 2001 roku po raz pierwszy zdiagnozowano u niego białaczkę, którą jak opowiadał w wywiadach przepowiedział mu astrolog. Od tej pory nie tylko tomaszowianie w napięciu śledzili jego walkę z chorobą.

Często przyjeżdżał do swojego rodzinnego miasta, bo tu mieszkała jego rodzina, m.in. siostra Danuta, która gdy pierwszy raz zmagał się z białaczką, podarowała mu swój szpik.

Często można go było posłuchać w Tomaszowie, a to na koncertach charytatywnych, a to podczas gali wręczenia orderów Ecce Homo. Zasiadał w jury tomaszowskich konkursów, jak np. w popularnej "Tomaszowskiej wiośnie".

W 2005 roku wydał płytę "Recepta na życie". - Śpiewanie, o czym się teraz jeszcze bardziej przekonuję, to łaska, uśmiech losu i w końcu moja ”recepta na życie “ - mówił wtedy w wywiadach i promował płytę w całej Polsce, także w Tomaszowie. Płyta zresztą została bardzo ciepło przyjęta.

Trzy lata później wydał jeszcze album "Duety", na którym znalazły się jego wielkie przeboje na nowo wykonane m.in. z Krzysztofem Kiljańskim, Justyną Steczkowską, Anną Marią Jopek i Tatianą Okupnik. Znów stanął na scenie w Opolu, w 2009 roku, wykonał z Justyną Steczkowską przebój "Mały biały pies".

Choroba zaatakowała ponowny raz w ubiegłym roku. Ostatni raz na scenie Mec pojawił się 8 marca w Dzień Kobiet, gdy w miejscowości Kolbudy wziął udział w zorganizowanym z tej okazji koncercie "Jej portret".

Zaledwie w sobotę wieczór jego recital w Galerii Arkady, gdy ta ponad szesnaście lat temu rozpoczynała działalność, wspominali uczestnicy spotkania "Kulturalni-Solidarni", podczas którego zbierano pieniądze na renowację spalonej galerii.

Piosenkarz zostawił żonę Jolantę, córkę Luizę, która jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz ukochanych wnuków Ernesta i Franciszka.

W pamięci pozostanie jako autor takich klasyków polskiej muzyki rozrywkowej jak "Jej portret", "Z wielkiej nieśmiałości mej" czy "Przyjaciele po to są".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto