18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alfabet Tomaszowskie: H jak hrabski ogród, I jak Ignacy Mościcki

Beata Dobrzyńska
W naszym Alfabecie Tomaszowskim czas na litery H oraz I. Wiecie gdzie w Tomaszowie był hrabski ogród?

Hrabski Ogród położony był na terenie dzisiejszego parku Solidarności. Znajdowało się tam boisko, tor przeszkód zwany małpim gajem, strzelnica sportowa, scena na koncerty, pas zieleni ze starymi drzewami na prawym brzegu Wolbórki…

Nazwa hrabski nawiązywała do właścicieli tegoż ogrodu- rodziny Ostrowskich. Miejsce to wykorzystywano do spacerów i rozrywki już w XIX w. Jak czytamy w książce "Tomaszów Mazowiecki. Dzieje miasta" pod redakcją Barbary Wachowskiej, we wschodniej części parku, w latach 80. XIX w. mieściła się tzw. Szwajcarska Dolina. Był to ogródek restauracyjny, miejsce letnich zabaw, położony w ogrodzie Alojzego Milajdsena, za posesją hrabiego A. Ostrowskiego.

Na przełomie XIX i XX w. część parku hrabiego od ulicy Pałacowej (czyli POW) do rzeki Wolbórki przeszła w ręce Tomaszowskiej Ochotniczej Straży Ogniowej. Kolejną posesję z zabudowaniami i stajnią kupił od Ostrowskich Edmund Błaszkowski. Następna weszła w skład majątku Stanisława Kwaśniewskiego, budowniczego TFSJ. Nadal jednak największa część obecnego parku należała do rodu Ostrowskiego i dlatego nawet wiele lat po drugiej wojnie światowej mówiło się o nim "hrabski ogród". W 1964 roku na miejscu hrabskiego ogrodu powstał Park Kultury i Wypoczynku im. XX-lecia PRL. Do jego budowy przyczyniły się setki tomaszowian.

I jak Ignacy Mościcki. Ta postać kojarzy się z Tomaszowem (mamy nawet ulicę Mościckiego) oraz pobliską Spałą, którą prezydent szczególnie sobie upodobał. Za czasów jego prezydentury miejscowość stała się niemalże "drugim Belwederem". Mościcki w Spale odpoczywał, pracował, podziwiał naturę, a przede wszystkim polował.

Dzięki niemu w Spale mamy też dożynki prezydenckie - to on zapoczątkował je w 1927 roku. Smardzewice zawdzięczają zaś prezydentowi Ośrodek Hodowli Żubrów. Nie powstałby, gdyby nie to, że na początku lat 30. XX wieku Polonia kanadyjska przekazała Mościckiemu w darze cztery bizony, dla których zbudowano tam zwierzyniec.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto