Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70. rocznica likwidacji opoczyńskiego getta. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Andrzej Wdowski
Moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy
Moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy Adam Grabowski (Muzeum Regionalne w Opocznie)
Na placu Kilińskiego w Opocznie, w 70. rocznicę likwidacji opoczyńskiego getta, odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenia z 1942 roku.

W miejscu, gdzie hitlerowcy zgromadzili żydowską ludność Opoczna i okolic umieszczono tablicę z czarnego marmuru, na której widnieje napis w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim: Pamięci Żydów mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej zgromadzonych na tym placu 27 października 1942 r. i wywiezionych przez Niemców do obozu zagłady w Treblince. W 70. Rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń - społeczeństwo miasta i gminy Opoczno.

Tablicę odsłonili burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, starosta opoczyński Jan Wieruszewski oraz ksiądz dziekan Jan Serszyński, proboszcz parafii św. Bartłomieja.

W uroczystościach udział wzięła liczna grupa mieszkańców Opoczna oraz rodziny opoczyńskich Żydów: Halina Wasilewicz z Częstochowy i rodzina Rozenkrantzów z Izraela, potomkowie jedynej nielicznych osób, którym udało się uciec z transportu do obozu zagłady w Treblince.

O wydarzeniach z 27 października 1942 roku opowiedział Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie podkreślając, że przeprowadzona przez okupanta niemieckiego eksterminacja praktycznie zlikwidowała żydowską część społeczeństwa ziemi opoczyńskiej, która przed wojną stanowiła ponad 50 proc. ogółu mieszkańców Opoczna.

Zwracając się zebranych Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że obowiązkiem współczesnych jest pamiętać o zmarłych, ale jeszcze większym obowiązkiem jest żyć obok siebie. Znaczenie słów Rabina podkreślił Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, przypominając, że historia Opoczna to również historia Żydów, którzy od wieków tworzyli w Opocznie silną społeczność, trwale wpisując się w rozwój miasta.

Uroczystości na placu Kilińskiego zakończyła ekumeniczna modlitwa za zmarłych odmówiona przez Naczelnego Rabina Polski oraz przez opoczyńskich księży pod przewodnictwem księdza dziekana.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto