Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święconka 2024 w Tomaszowie. Wielkanocne koszyczki i święcenie pokarmów w tomaszowskich parafiach. ZDJĘCIA, WIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Święconka 2024 w Tomaszowie. W przeddzień Wielkanocy, w Wielką Sobotę tysiące wiernych z koszyczkami odwiedzało kościoły, by poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Jak wyglądała święconka w Tomaszowie Mazowieckim? Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z tomaszowskich parafii oraz materiału wideo! 30.03.2024

Święconka w Tomaszowie przed kościołami

W Wielką Sobotę tradycyjnie ozdabiamy wiklinowe koszyki, wkładamy gałązki bukszpanu lub barwinka, zawijamy wokół kolorowe wstążki, zawiązujemy tasiemkami i przykrywamy czystą, białą serwetką. Coraz częściej sięga się po kolorowe ozdoby nawiązujące do wiosny np.: piórka, kwiaty lub wielobarwne materiały. Jako ozdoba świetnie sprawdza się rzeżucha wyhodowana w kieliszku do jajek.

W kościołach w Tomaszowie Mazowieckim od rana święcono koszyczki wielkanocne. Odbywa się to w niektórych parafiach na zewnątrz kościoła - na kościelnym dziedzińcu. W Wielką Sobotę, 30 marca 2024, słoneczna, ciepła, wiosenna aura sprzyjała święceniu pokarmów właśnie przed kościołami. Zajrzeliśmy do kilku tomaszowskich parafii. Zobaczcie zdjęcia!

Przed tomaszowskimi kościołami odbywała się także kwesta żonkilowa w ramach akcji "Pola Nadziei". Zebrane podczas niej pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie hospicjum stacjonarnego, które budowane jest w Tomaszowie Mazowieckim.

Do kiedy trwa post? Kiedy można jeść mięso?

Wielki Post to okres poprzedzający okres wielkanocny. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest tzw. post paschalny. Jak podaje serwis niedziela.pl, post w Wielką Sobotę nie jest obowiązkiem, ale jest przez Kościół zalecany i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego. Zatem po błogosławieniu pokarmów w kościele zgodnie z tradycją nie jemy produktów umieszczonych w koszyczku.

Święcenie pokarmów – tradycja wielkanocna od lat

Wielkanoc to nie tylko czas radości z zmartwychwstania Chrystusa, ale także okazja do pielęgnowania tradycji, takiej jak święcenie pokarmów. Ta staropolska praktyka, przekazywana z pokolenia na pokolenie, ma głębokie znaczenie symboliczne i jest ważnym elementem świątecznego obrzędu. Dowiedz się więcej o tym zwyczaju i co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym.

Znaczenie święcenia pokarmów

Święcenie pokarmów odnosi się do tradycji katolickiej, prawosławnej i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Jest to praktyka polegająca na błogosławieniu pokarmów, które zostaną spożyte w czasie świątecznych posiłków wielkanocnych. Ta ceremonia odbywa się w Wielką Sobotę w kościołach na całym świecie i ma na celu pobłogosławienie wszelkich zapasów żywności na czas Wielkiej Nocy.

Święconka 2024 w Tomaszowie. Wielkanocne koszyczki i święcenie pokarmów w tomaszowskich parafiach. ZDJĘCIA, WIDEO

Na zdjęciach święcenie pokarmów z tomaszowskich parafiach - NMP Królowej Polski, Najświętszego Serca Jezusowego oraz Świętej Rodziny

Święconka 2024 w Tomaszowie. Wielkanocne koszyczki i święcen...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto