Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70. rocznica wigilii partyzanckiej. Legendarni żołnierze "Doliny" gościli w Krasnicy i Libiszowie

Andrzej Wdowski
70. rocznica wigilii partyzanckiej
70. rocznica wigilii partyzanckiej Edward Zagdański
Śladami legendarnego oddziału Adolfa Pilcha „Doliny”, jak co roku przemaszerowali członkowie grup rekonstrukcyjnych. Impreza organizowana przez Muzeum Regionalne w Opocznie na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń gminy Opoczno. W partyzanckiej wigilii uczestniczyli dwaj ostatni żołnierze legendarnego "Doliny". W Kraśnicy i Libiszowie 13 grudnia gościli Marian Podgóreczny oraz Ryszard Bielański.

W tym roku przypada 70. rocznica wigilii zorganizowanej w szkole w Libiszowie dla partyzantów „Doliniaków”.

- W związku z tym, tak jak w 1944 r., rekonstruktorzy spotkali się w Kraśnicy, po czym przemaszerowali do Libiszowa. Tam przy szkole podstawowej czekały przy ognisku na „żołnierzy” dzieci i zaproszeni goście - mówi Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie. - Wśród nich znaleźli się uczestnicy wigilii z 1944 r.: Marian Podgóreczny „Żbik” z Sopotu i Ryszard Bielański „Rom” z Warszawy. Obaj sędziwi panowie wspominali okres okupacji na ziemi opoczyńskiej.

Przy ognisku byli także: Rafał Kądziela – burmistrz Opoczna, Grzegorz Wołąkiewicz – przewodniczący Rady Miejskiej, księża z parafii w Libiszowie i Kraśnicy, przedstawicielki KGW, sołtysi.

W dalszej części zaproszono wszystkich na salę gimnastyczną, gdzie przygotowano wigilijny stół. Młodzież przedstawiła program wspomnieniowy, w którym znalazły się kolędy z 1944 r.

Głos zabrała Helena Kuśmierczyk – dyrektorka szkoły oraz Tomasz Łuczkowski – dyrektor muzeum.
Za zorganizowanie uroczystości dziękowali kombatanci, podkreślając, iż będą wspominać wigilię, jak tę sprzed 70. lat. Do zebranych zwrócił się także burmistrz Opoczna. Na uroczystość przybyła również przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Chomicz oraz Alicja Ziółkowska – dyrektorka szkoły z Kraśnicy, a także niespodziewanie dotarł gen. Stanisław Burza-Karliński, zasłużony dowódca jednej z kompanii 25. pp AK. Połamano się opłatkiem i wszyscy zasiedli do stołu przygotowanego przez społeczność szkoły w Libiszowie.

Pokaz filmu Andrzeja Paradowskiego, podsumowujący pięcioletnią tradycję organizowania partyzanckich wigilii z udziałem rekonstruktorów, był pięknym zakończeniem imprezy w Libiszowie.

Obaj kombatanci to zasłużeni żołnierze Armii Krajowej oraz autorzy wspomnień o "Doliniakach". Pan Marian Podgóreczny przyjechał specjalnie z Sopotu. Ryszarda Bielańskiego mieliśmy już zaszczyt gościć 5 lat temu w Libiszowie i Kraśnicy.
…………….
Marian Podgóreczny, ur. 2 II 1927 w m. Zaostrowiecze k. Baranowicz (obecnie Białoruś). Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Prawa (1951). Dziennikarz, prawnik, pisarz. W latach 1942-1944 pracownik przymusowy w tartaku w Zaostrowieczu, 1945-1946 skierowany przez ppłk. Adolfa Pilcha do pracy w MO na rzecz Ruchu Samoobrony AK i Narodu w Opocznie, później Łęczycy (wywiad i pomoc partyzantom). W okresie od 1946 do 1950 r. aplikant w dzienniku „Ziemia Pomorska” wydawanym w Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik w Bydgoszczy, 1950-1964 dziennikarz, radca prawny w redakcji „Dziennika Bałtyckiego” w Gdyni, następnie przeniesionej do Gdańska, 1963-1982 radca prawny w Stoczni Remontowej Radunia w Gdańsku, 1965-1982 dziennikarz „Wieczoru Wybrzeża”. Od 17 IX 1939 zastępowy (od 1941 drużynowy) Tajnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza w Zaostrowieczu (od I 1942 w składzie miejscowego ZWZ, następnie AK). W V i VI 1944 dowódca oddziału partyzanckiego harcerzy, dołączył do oddziału Zgrupowania Nalibockiego AK, dowodzonego przez por. Adolfa Pilcha, (ps. Góra-Dolina). Przebył cały szlak bojowy przez Puszczę Kampinoską (ps. Żbik); po upadku powstania warszawskiego do I 1945 w lasach opoczyńskich. W X 1956 uczestnik wieców na Politechnice Gdańskiej, w XII 1970 demonstracji na ulicach Gdańska, w VIII 1980 strajku w stoczni. Od IX 1980 w „S”, wiceprzewodniczący KZ „S” Radców Prawnych w Gdańsku. W XI 1980 na KZD we Wrocławiu został wybrany na sekretarza Krajowej Komisji Zawodowej Radców Prawnych „S”. 1980-1981 członek redakcji „Biuletynu Informacyjnego Stoczni Remontowej «Radunia»”, pisma KZ „S” stoczni. 1980-1981 prowadził porady prawne w KZ „S” stoczni, MKZ „S” w Gdańsku, następnie ZR. Po 13 XII 1981 wysłany na bezterminowy bezpłatny urlop w redakcji „Wieczoru Wybrzeża”. Od 1982 r. na wcześniejszej emeryturze. W latach 1985-2000 współpracownik „Głosu Wybrzeża” i „Wieczoru Wybrzeża”, 1989-1992 publicysta w „Dzienniku Bałtyckim”; 1990-1991 prezes Dziennikarskiej Spółdzielni Pracy Dziennik Bałtycki i dyr. wydawnictwa Tygodnik Bałtycki. 1992-2004 radca prawny w ZR Gdańskiego „S”. W 1994 uzyskał tytuł I wicemistrza w Samochodowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy oraz Puchar Fair Play Komendy Głównej Policji, w 1998 i 2001 tytuł mistrza Polski. Członek SDP, Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL i RP (obecnie), Stowarzyszenia Autorów Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Autor książek: Na koniu i pod koniem (Gdańskie Wyd. Prasowe 1972), Albert Forster, gauleiter i oskarżony (Wyd. Morskie, Gdańsk 1977), trylogii Doliniacy. Nieznane dzieje Zgrupowania Nalibockiego AK (Dziennikarska Sp-nia Pracy Dziennik Bałtycki, Gdańsk 1991); współautor (z Rajmundem Bolduan) książki Deutschland w płomieniach (Wyd. Morskie, Gdynia 1960). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari (1944), Krzyżem Walecznych (1944 Komenda Główna AK, 1947 Ministerstwo Obrony Narodowej, Londyn), Medalem Wojska (1948 przez MON w Londynie), Krzyżem Armii Krajowej (1970, Londyn).
……………..
Ryszard Bielański "Rom" urodzony w 1922 r. w Suwałkach. W 1939 r. ukończył Gimnazjum w Bydgoszczy. Pracował na kolei jako pomocnik maszynisty.
W konspiracji od czerwca 1942 r. żołnierz Armii Krajowej - II Obwód (Żoliborz) Okręgu Warszawskiego AK - pluton 214. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty jako kapral podchorąży. Od jesieni 1943 r. żołnierz oddziału 993/W (Oddział Bojowy Kontrwywiadu K-dy Gł. AK). Brał udział w akcjach bojowych: Ukraińcy, konfident z ul. Solnej, porwanie samochodu. W Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - kompania "Zemsta. Po przejściu do Kampinosu - Grupa "Kampinos" - kompania "Zemsta II" (odtworzona). Jego szlak bojowy podczas Powstania Warszawskiego obejmował: Wolę, Stare Miasto, przeszedł kanałami na Żoliborz, później Kampinos i Jaktorów. Po bitwie jaktorowskiej 29.09.1944 r. przedarł się z żołnierzami por. "Doliny" do Inspektoratu AK Piotrków, gdzie walczył do stycznia 1945 r. w składzie 25. pp AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Po wojnie zawodowy leśnik. W 1960 r. ukończył Technikum Leśne, a w 1965 r. Wydział Leśny na SGGW w Warszawie. Od 1982 r. na emeryturze; mieszka z Zielonce pod Warszawą. Autor książek: „Góra-Dolina. Adolf Pilch” oraz „Prawie życiorys 1939-1956”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto