Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS porady – urlop rodzicielski, a praca

Mateusz Różański
ZUS porady – urlop rodzicielski, a praca. Macie pytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Znajdziemy na nie odpowiedzi! Dziś kilka słów o urlopach rodzicielskich i pracy...

ZUS porady – urlop rodzicielski, a praca

Pytanie od czytelniczki: Cztery miesiące temu urodziłam córeczkę, po urlopie macierzyńskim, gdy zacznę urlop rodzicielski chciałabym wrócić do pracy. Czy to możliwe żeby w tym czasie pracować? Czy starce prawo do zasiłku? Chciałabym także wiedzieć, jakie są zasady wyliczania wysokości zasiłków po urodzeniu dziecka. Kasia

Odpowiedź ZUS: Pani Kasiu, oczywiście może pani pracować gdyż rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego może go łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku, wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracuje w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Zasada ta dotyczy wyłącznie pracowników i nie ma zastosowania do ubezpieczonych niebędących pracownikami. W przypadku łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części.

Wysokość zasiłku: Wysokość procentowa świadczeń podczas urlopu macierzyńskiego jest uzależniona od trybu złożenia wniosku o urlopy związane z rodzicielstwem. Jeśli początkowo kobieta zdecyduje się wykorzystać tylko podstawowe 20 tygodni urlopu - otrzyma 100 procent wynagrodzenia. Jeśli po tym czasie zdecyduje się także na urlop rodzicielski, będzie w trakcie jego trwania otrzymywać przez pierwsze 6 tygodni 100 procent a za pozostały okres 60 procent wynagrodzenia. Inaczej to wygląda, jeśli od razu zdecyduje się na urlop macierzyński i urlop rodzicielski w pełnym wymiarze.

W takim przypadku od początku do końca jego trwania, czyli przez całe 52 tygodnie, będzie dostawała 80 procent swojego wynagrodzenia pod warunkiem, że wniosek o urlop podstawowy i rodzicielski w pełnym wymiarze zostanie złożony w terminie 21 dni od dnia porodu.

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego: Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym kobieta urodziła dziecko. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Od stycznia 2016 została wprowadzona istotna zmiana - rodzice, którzy pobierają zasiłek macierzyński w miesięcznej wysokości netto niższej niż 1000 zł mają dopłacony zasiłek do wysokości 1000 zł tj. do wysokości świadczenia rodzicielskiego.

Na wasze pytania odpowiada zawsze Iwona E. Kowalska - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Dolnośląskiego.

Jeśli macie pytania ślijcie je na adres [email protected](w tytule wpiszcie PYTANIE LEGNICA). My przekażemy je pani Iwonie, która na pewno na nie odpowie. Możecie je również przynieść do naszej redakcji w Legnicy lub Lubinie.

ZUS porady – urlop rodzicielski, a praca

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto