Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy wstępne wyniki naboru do szkół średnich w Tomaszowie. Oblegane ogólniaki i Mechanik

bead
Trwa nabór do szkół średnich w Tomaszowie Mazowieckim. W minionym tygodniu poznaliśmy wstępne wyniki naboru. Które szkoły cieszą się największym zainteresowaniem ósmoklasistów?

Do wtorku, 17 maja, tegoroczni absolwenci szkół podstawowych mieli czas na zalogowanie się w systemie naboru do szkół średnich i złożenie podania do wybranych przez siebie klas. Uczniowie wskazywali jedną klasę w tzw. pierwszej preferencji i to ta liczba zwykle jest miarą popularności szkoły i klasy. Mogą też wskazać inne klasy, do których mogą się starać, jeśli w klasie pierwszego wyboru zabraknie dla nich miejsc. Maksymalnie mogą wybrać trzy szkoły, a w nich dowolną liczbę klas. W tym roku nabór jest trudniejszy, bo o miejsca w szkołach średnich ubiega się półtora rocznika dzieci (cały rocznik uczniów urodzonych w 2007 roku oraz połowa rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły podstawowej jako sześciolatki).

Ze wstępnych wyników naboru wyraźnie widać, że uczniowie najczęściej wybierają licea ogólnokształcące i klasy w ZSP nr 1. Najwięcej chętnych jest do I Liceum Ogólnokształcącego oraz ZSP nr 1. Szczególnie trudno będzie się w tym roku dostać do ogólniaków, bo nie utworzono ani jednej klasy więcej niż rok temu. Nawet ponad 100 uczniów, którzy złożyli w I preferencji akces do jednego z trzech ogólniaków w Tomaszowie, może odejść z kwitkiem. W efekcie zostaną dla nich wolne miejsca w Gastronomiku i Samochodówce. Zapytaliśmy wydział edukacji w starostwie, czy rozważają otwarcie dodatkowych oddziałów w ogólniaku, ale na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Jak wypadł tegoroczny nabór do szkół średnich 2022 w Tomaszowie Maz.?
W I Liceum Ogólnokształcącym na 170 miejsc w pięciu klasach jest aż 270 kandydatów w pierwszej preferencji, i aż 550 chętnych ogółem. Bardzo podobnie nabór wyglądał rok temu. Największym zainteresowaniem cieszy się klasa ekonomiczna, startuje do niej 66 uczniów. Pozostałe klasy mają niemal dwie osoby na jedno miejsce w I preferencji. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie preferencje, to zdecydowanie przoduje klasa prawno-dyplomatyczna, do której chce się dostać prawie 300 uczniów.

II Liceum Ogólnokształcącym może być pewne, że wszystkie klasy uda się skompletować. Na 170 miejsc jest 160 w pierwszej preferencji i ogółem 444 uczniów. Najbardziej oblegana jest klasa biologiczno-medyczna. Tylko w klasie matematyczno-chemicznej nie na kompletu uczniów, ale na pewno uda się go uzbierać.

W III Liceum Ogólnokształcącym na Nadrzecznej przygotowano 136 miejsc w czterech klasach, w pierwszej preferencji stara się do nich 168 uczniów, a w sumie jest ponad 500 chętnych. Najbardziej oblegana jest klasa europejska, do której w I preferencji stara się aż 64 uczniów, a w sumie nawet ponad 321 uczniów. Prawie 2 osoby na jedno miejsce są w klasie policyjnej. Wolne miejsca są w pozostałych dwóch klasach, ale na pewno uda się je zapełnić.

Wśród techników w naborze prym od lat wiedzie ZSP nr 1, czyli Mechanik. Łącznie na uczniów czekają tutaj aż 294 miejsca (czyli prawie o 100 więcej niż rok temu), w pierwszym wyborze szkołę wskazało ponad 350 uczniów, a ogółem szkołę wybierano ponad 700 razy(!). Największym zainteresowaniem cieszą się klasy technik informatyk, a także dwie klasy wojskowe.

W ZSP nr 2 na uczniów klas ósmych czekają 224 miejsca, czyli o prawie 130 więcej niż rok temu, na które w pierwszej preferencji zgłosiło się ponad 130 osób, a łącznie do szkoły stara się o przyjęcie 464 uczniów. Tutaj najbardziej popularna jest klasa o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych - to w tej chwili jedyna klasa z kompletem uczniów.

W ZSP nr 3, czyli popularniej samochodówce w tym roku przygotowano aż 245 miejsc. Niestety w pierwszym wyborze szkołę wybrało tylko 74 uczniów, a ogółem zgłoszeń jest 324. Największym zainteresowaniem cieszy się klasa pożarnicza: technik logistyk, ale nawet ona nie ma kompletu uczniów. Do klas o specjalnościach budowniczych są pojedyncze zgłoszenia.

W technikum nr 6 przy ZSP nr 6 na Strefowej na kandydatów czekają 102 miejsca, w pierwszej preferencji szkołę wybrało 76 uczniów, a ogółem zgłoszeń jest 255. Najbardziej oblegana klasa to technik grafiki i tylko ona ma w tej chwili komplet uczniów. W Liceum Plastycznym, które działa w ZSP nr 6, na 50 miejsc jest 57 chętnych w pierwszym wyborze, a ogółem 85 kandydatów.

W technikum w ZSP nr 8 na Nadrzecznej na kandydatów czekają 102 miejsca, a chętnych w I wyborze jest 76, w sumie podań do tych klas jest 255.

W szkołach branżowych (czyli dawne szkoły zawodowe) na prawie 140 miejsc jest 130 chętnych w I preferencji.

Szczegółowe wyniki naboru w każdej tomaszowskiej szkole w galerii zdjęć!

Przed ósmoklasistami teraz egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego, który odbędzie się w dniach 24-26 maja. Wyniki z tego egzaminu uczniowie poznają 1 lipca i wtedy będą mieli czas na ewentualną zmianę preferencji, a następnie doniesienie świadectw i zaświadczenia o wynikach do wybranych szkół. Maksymalnie za egzamin, osiągnięcia i oceny na świadectwie mogą zdobyć 200 punktów. To właśnie ilość punktów decyduje o tym, do jakiej klasy się dostaną. 19 lipca zostaną opublikowanie listy zakwalifikowanych. Do 22 lipca uczniowie będą mieli czas na potwierdzenie woli nauki w klasie, do której się dostali. Ostatecznie listy będą podane do wiadomości 25 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto