Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola. Jak wygląda program "Czyste Powietrze" w praktyce? [zdjęcia i wideo]

Redakcja
Agnieszka Olejniczak
Spotkanie z przedstawicielką Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w sprawie programu rządowego "Czyste Powietrze" w Zduńskiej Woli zorganizowano we wtorek, 12 marca w Ratuszu.

Około 170 osób przyszło na spotkanie z przedstawicielką Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w sprawie programu rządowego "Czyste Powietrze", jakie zorganizowano w Zduńskiej Woli.

We wtorek, 12 marca, w Ratuszu przedstawiono mieszkańcom możliwości jakie daje program. Chodzi o dofinansowanie do przedsięwzięć, które mają zmniejszyć zużycie energii i ograniczyć zjawisko smogu, a to poprzez wymianę pieców i ocieplenie domów, jak również wymianę okien i drzwi.

Program "Czyste Powietrze" w praktyce przedstawiała Magdalena Jankowska, ekspert WFOŚ w Łodzi. Między innymi to, jak poprawnie wypełnić wniosek do programu.

Obecnie wnioski do WFOŚ są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej, to znaczy można je wypełnić online na stronie funduszu, ale nie ma ich w wersji do pobrania czy wydrukowania. Jak przyznała przedstawicielka funduszu to dlatego, że preferowane są te wypełnione przez internet. Po spotkaniu przekazała jednak do Urzędu Miasta Zduńska Wola papierowe wersje i mieszkańcy będą mogli takie otrzymać w magistracie, w wydziale ochrony środowiska.

Mieszkańcy na spotkaniu najbardziej zainteresowani byli kosztami oraz ewentualnymi kwotami dofinansowania. Okazało się, że osoby, których dochód na członka rodziny przekracza 1.600 zł miesięcznie, mogą liczyć zaledwie na 15-18 proc.

Podstawowe zasady, jakich muszą się trzymać wnioskodawcy: dofinansowanie na przedsięwzięcia termomodernizacyjne można otrzymać tylko wtedy, gdy źródło ciepła spełnia normy programu. Inaczej mówiąc, jeśli obecny kocioł jest stary, to najpierw trzeba go wymienić na ekologiczny, by dostać pieniądze także na ocieplenie czy wymianę okien.

Stary piec trzeba fizycznie zlikwidować. Konieczny jest także zaświadczenie o złomowaniu.

- Nie złomujemy na oliksie - przypomina Magdalen Jankowska.

Od złożenia wniosku do jego rozpatrzenia może upłynąć nawet trzy miesiące. Po podpisaniu umowy z funduszem możliwe jest złożenie końcowego wniosku o płatność. Trzeba mieć faktury na pokrycie wydatków. Ale nie koniecznie wykładać własna gotówkę.

Co ważne, jak podkreśla fundusz, można przedstawić faktury nie opłacone. Wtedy WFOŚ przeleje pieniądze wprost na konto wykonawcy robót.

Własny program antysmogowy planuje zduńskowolski samorząd. Jak zapowiada prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, samorząd pracuje nad tym, by uruchomić go w drugiej połowie roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto