Za nami Dni Bezpieczeństwa w gminie Inowłódz. Strażacy udzielali pomocy poszkodowanym w wypadku ZDJĘCIA

oprac. dag
Zdjęcia UG Inowłódz - E. Karwat
Za nami Dni Bezpieczeństwa 2021 w gminie Inowłódz. Tym razem ćwiczenia odbyły się w Spale, w sąsiedztwie nowoczesnej świetlicy - „Sołtysówka w Spale”. Tradycyjnie w ramach ćwiczeń strażacy zaprezentowali m.in. zasady udzielania pomocy i pokaz ratowania poszkodowanych z wypadku samochodowego.

Dni Bezpieczeństwa Gminy Inowłódz 2021

Na początek uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy uczestniczyli w szkoleniu na temat cyberbezpieczeństwa oraz niedozwolonego stosowania środków odurzających i substancji psychotropowych. Szkolenie prowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, jak również Komendant Komisariatu Policji w Czerniewicach.

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się także z zasadami prawidłowego udzielania pomocy osobom poszkodowanym. To zadanie realizowane było przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim. Pomocą służyła Joanna Jeske, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Inowłodzu. Udało się zaangażować uczniów do treningu udzielania pomocy poszkodowanym. W czasie ćwiczenia propagowano nr alarmowy 112.

Nowością w ćwiczeniach był udział przedstawicieli Nadleśnictwa Spała, którzy w pierwszej części w formie prezentacji pokazali, dlaczego warto stawiać na edukację ekologiczną, z jakim problemem musimy się zmagać i co młodzi ludzie mają do posprzątania po starszych pokoleniach. W drugiej części uczestnicy zwiedzali piękne Spalskie Lasy. Celem warsztatu było poznanie bogactwa flory i fauny naszej okolicy. Pracownicy Nadleśnictwa uczyli, jak należy zachować się w lesie i jakie przepisy mają zastosowanie wobec nas wszystkich oraz jakie zadania realizuje Nadleśnictwo Spała.

Tradycyjnie, sobotnie słoneczne popołudnie to praktyczne ćwiczenie. W ramach ćwiczeń odtworzono zdarzenie drogowe, gdzie kierowca samochodu osobowego z nieznanych przyczyn nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z drugim prawidłowo jadącym pojazdem. Przechodnie będący w pobliżu zdarzenia zawiadomili dyżurnego – prawidłowo dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Na miejsce zdarzenia jako pierwsza przybyła jednostka OSP z Inowłodza. Po wstępnym rozpoznaniu przez Kierującego Działaniami Ratowniczymi (KDR) nakazał strażakom przystąpić do prowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu uwolnienie osób poszkodowanych z pojazdów. W związku z tym, że strażacy z OSP Inowłódz nie byli w stanie sami uwolnić osób poszkodowanych zawiadomili o tym Stanowisko Kierowania. Do pomocy przystąpił drugi zastęp z jednostki OSP Królowa Wola. Strażacy wspólnie z obydwu jednostek uwolnili poszkodowanych i udzielili pierwszej pomocy. Koniecznym było użycie sprzętu hydraulicznego. W celu kontynuowania akcji ratowniczej na pomoc wezwano jednostkę OSP z Brzustowa. Strażacy uwolnili poszkodowanych – łącznie cztery osoby i udzielili pomocy według KPP. Jednostka z OSP Liciążna była w odwodzie i zabezpieczała teren - relacjonują organizatorzy ćwiczeń.

Na miejsce ćwiczeń zaproszono seniorów z Gminy Inowłódz oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzustowie, Inowłodzu i Królowej Woli. Zaproszenie skierowano do wszystkich mieszkańców – wykorzystując system powiadamiania SMS.

Ważnym punktem ćwiczeń był występ zespołu Cekinki z Brzustowa, prowadzonego przez Zbigniewa Kosylaka.

Uczestnicy ćwiczeń brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśniczego Nadleśnictwa Spała oraz Bogdana Kąckiego Wójta Gminy Inowłódz. Dla ocieplenia ducha i ciała do prac włączyli się pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu. Pomocą również służyli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pracownicy Referatu Usług Komunalnych. Dzięki zaangażowaniu tych osób sprawnie przebiegł poczęstunek dla wszystkich ćwiczących.

Udział w ćwiczeniach wziął członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Marek Kubiak, Tomasz Wojtaszek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, nadzorował i realizował działania strażaków ochotników z OSP Tomaszów Mazowiecki. Strażacy z OSP Tomaszów wykonywali swoje zadania wykorzystując pneumatyczny namiot ratowniczy. Ćwiczenia rejestrowane były za pomocą dronu obsługiwanego przez Krystiana Swarbułę pracownika Referatu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie