Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek na przejeździe kolejowym w Cekanowie koło Tomaszowa. Nie żyje kierowca transportera [ZDJĘCIA]

bead
Wypadek na przejeździe kolejowym w Cekanowie
Wypadek na przejeździe kolejowym w Cekanowie PSP Tomaszów Maz.
Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek przed południem na przejeździe kolejowym w Cekanowie koło Tomaszowa Maz. Nie żyje kierowca vw transportera, który nie zatrzymał się przed przejazdem. Siła uderzenia była tak duża, że pociąg ŁKA pchał samochód przez ponad 300 metrów...

Wypadek w Cekanowie

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek, 18 października, około godziny 11 na przejeździe kolejowym w Cekanowie koło Tomaszowa Maz.

Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że kierowca vw transportera nie zatrzymał się przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym, a gdy był już na torach, uderzył w niego pociąg ŁKA, jadący z Drzewicy przez Tomaszów do Łodzi. Siła uderzenia była tak duża, że pociąg ŁKA, który przypuszczalnie jechał z dozwoloną w tym miejscu prędkością ponad 100 km/h, pchał samochód przez ponad 300 metrów.

Na miejsce jako pierwsi dotarli strażacy, którzy wydobyli zakleszczonego w pojeździe mężczyznę i podjęli próbę reanimacji, niestety bezskuteczną. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Pociągiem do Łodzi podróżowało 27 pasażerów, głównie młodych ludzi jadących do szkoły. Nikomu nic się nie stało. Wszyscy wraz z obsługą pociągu zostali ewakuowani do podstawionego autobusu, który zabrał ich w dalszą podróż.

Na miejscu przez kilka godzin pracowała policja, strażacy, prokuratura, przedstawiciele kolei, którzy ustalają okoliczności tragedii. Przez przejazd można przejechać samochodem, ale linia kolejowa na odcinku Tomaszów-Skrzynki była całkowicie zablokowana w obu kierunkach.

Mieszkańcy Cekanowa są w szoku. Wielu zastanawia się, jak mogło dojść do tragedii, bo przejazd, choć niestrzeżony, ma bardzo dobrą widoczność z każdej strony. Z każdej strony stoi znak STOP i krzyż św. Krzysztofa. Nadjeżdżające pociągi widać z daleka, fakt, że poruszają się bardzo szybko, bo nawet około 120 km/h, ale nie tylko je widać, ale i słychać z daleka, bo maszyniści używają sygnałów dźwiękowych. To jednocześnie dość ruchliwa linia kolejowa, którą oprócz lokalnych szynobusów do Łodzi, jeżdżą też pociągi towarowe, pośpieszne i dalekobieżne.

Wszystko wskazuje, że kierowca nie zatrzymał się na znaku STOP i rozpędzony wjechał na przejazd prosto pod pędzący pociąg.

To niestety kolejna tragedia na tej linii kolejowej w ostatnich dniach. Dwa tygodnie wcześniej, kilka kilometrów dalej pod kołami pociągu pośpiesznego zginął 18-letni tomaszowianin.

Policja apeluje o ostrożność na przejazdach kolejowych i przypomina, że pociąg to masa kilkuset a nawet kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego, niejednokrotnie lekceważąc podstawowe zasady bezpieczeństwa…

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych
1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.
2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto