MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o superkomórkach burzowych. Powstało opracowanie Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz, które przybliża niebezpieczne zjawisko ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
To jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych
To jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych Mateusz Makarewicz
To jedno z najgroźniejszych zjawisk pogodowych. Superkomórki burzowe, które w ostatnim czasie pojawiają się w naszym regionie wyjątkowo często, niosą za sobą opady nawalnego deszczu i gradu oraz bardzo silne porywy wiatru. Jak powstają, dlaczego ich prognozowanie jest niezwykle trudne, jakie zagrożenia się z nimi wiążą – to postanowił przybliżyć Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz.

Wszystko o superkomórkach burzowych

Superkomórki burzowe – jak podkreśla autor poświęconemu temu zjawisku Marcin Głodek szefujący Poddębicko-Łęczyckim Łowcom Burz - to jedne z najgroźniejszych typów burz na świecie, a równać się z nimi mogą jedynie takie rodzaje burz jak Bow Echo i Derecho.

- Na swej trasie niosą szereg niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych wśród których można wymienić nawalne opady deszczu rzędu ponad 30 - 50 mm, opady dużego i bardzo dużego gradu nawet o średnicy ponad 10 cm, silne i bardzo silne porywy wiatru przekraczające niekiedy 120 km/h, a w skrajnych przypadkach tornada o dużej sile (w Polsce dość rzadko) – wylicza Marcin Głodek. - Na terenie naszego kraju burze superkomórkowe zazwyczaj mają nieco słabszy charakter niż na obszarze Stanów Zjednoczonych, choć jest w roku kilka dni kiedy to potrafią być równie niebezpieczne.

  • Cechą je wyróżniającą – jak dodaje - jest obecność rotującego prądu wstępującego zwanego mezocyklonem, który umożliwia odseparowanie prądu wstępującego od zstępującego, który w zwykłych burzach ,,gasi" ich rozwój i stworzenie odpowiedniej cyrkulacja dla długiego cyklu życia (często ponad 4 h).
  • Najczęściej powstają na dynamicznych chłodnych frontach atmosferycznych lub pofalowanych frontach atmosferycznych w dość bliskiej odległości od ośrodka niskiego ciśnienia, a przy odpowiednich warunkach także w ciepłym sektorze niżu (pomiędzy frontem ciepłym, a chłodnym).

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w pełnej części artykułu, który ZNALEŹĆ MOŻNA TUTAJ. KLIKNIJ W LINK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto