Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie o Wiesławie Gawłowski, znakomitym tomaszowskim sportowcu [ZDJĘCIA]

Antoni Smolarek
Olsztyn 1984 rok, Gawłowski stoi z numerem 6
Olsztyn 1984 rok, Gawłowski stoi z numerem 6
14 listopada minęło 20 lat od tragicznej śmierci w wypadku samochodowym Wiesława Gawłowskiego, wspaniałego siatkarza i człowieka. Postanowiłem więc w skrócie starszym sympatykom sportu przypomnieć, a młodszym przedstawić jego bogatą, sportową karierę

14 listopada minęło 20 lat od tragicznej śmierci w wypadku samochodowym Wiesława Gawłowskiego, wspaniałego siatkarza i człowieka. Postanowiłem więc w skrócie starszym sympatykom sportu przypomnieć, a młodszym przedstawić jego bogatą, sportową karierę. Urodził się 19 maja 1950 roku w Tomaszowie. Przygodę z siatkówką rozpoczął w SP nr 13 ,którą ukończył w 1964 roku. Wtedy nauczycielem wf i prowadzącym zajęcia SKS z piłki siatkowej był Zbigniew Knap.

Ci chłopcy po ukończeniu podstawówki trafili do I LO, gdzie wspaniałym nauczycielem wf i trenerem był Edmund Wojewódzki, którego Wiesław Gawłowski uznał za swojego pierwszego trenera siatkówki. W latach 1965-67 drużyna I LO w Mistrzostwach Polski SZS wywalczyła najpierw srebro, a następnie dwa złote medale. W 1968 roku już w barwach Lechii Tomaszów opartej na uczniach I LO zdobyli mistrzostwo Polski juniorów, w których najlepszym zawodnikiem był Wiesław Gawłowski, a drużynę prowadził trener Henryk Białas.

W tym samym roku Wiesław Gawłowski podjął studia na AWF w Warszawie i grał uczelnianym klubie AZS AWF, który wywalczył wicemistrzostwo I ligi i dwa razy trzecie miejsce. Po ukończeniu studiów w 1972 roku przez osiem lat był zawodnikiem Płomienia Milowice (Sosnowiec), z którym również zdobył wiele sukcesów. M. in. pierwsze miejsce w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych w 1978 roku i rok później trzecią lokatę. Ponadto Płomień 2-krotnie wygrał i zawsze zajmował czołowe miejsca w rozgrywkach I ligi. W latach 1969 – 1980 grał w kadrze Polski seniorów, w której rozegrał aż 366 meczów, co przez wiele lat było niepobitym rekordem.

W tym okresie reprezentacja Polski siatkarzy z jego udziałem odniosła największe sukcesy. Trzykrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich (1972 Monachium, 1976 Montreal, 1980 Moskwa).Też jego największe osiągnięcia: złoty medalista olimpijski (1976 Montreal), mistrz świata (1974 Meksyk), 3-krotny wicemistrz Europy (1975, 1977, 1979) oraz w Pucharze Świata drugie (1973) i czwarte miejsce (1977). W latach 1976 – 1980 po Edwardzie Skorku był kapitanem reprezentacji Polski.

Redakcja Przeglądu Sportowego przyznała Wiesławowi Gawłowskiemu tytuł najlepszego siatkarza Polski w 1979 roku. Po igrzyskach w Moskwie zakończył reprezentacyjną karierę i wyjechał do Włoch, gdzie grał w 2 drużynach, a w końcówce pracował jako trener (do 1992r.). W 1996 roku pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Tomaszowa na mój wniosek poparty przez RKS Lechię Tomaszów Wiesławowi Gawłowskiemu i Edwardowi Skorkowi Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego przyznało Wyróżnienie Fair Play za całokształt kariery sportowej. Został też odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym i Srebrnym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Medalem Mistrza Sportu. W 10-tą rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego w1986 roku w Olsztynie oficjalnie pożegnano wspaniałych siatkarzy i ich trenera Huberta Jerzego Wagnera. Oczywiście w tym wydarzeniu uczestniczyli też Wiesław Gawłowski i Edward Skorek.

Przy tej okazji „złota drużyna” rozegrała pokazowy mecz z aktualną reprezentacją Polski, w której wtedy grał kolejny tomaszowianin Zbigniew Zieliński. Po powrocie z Włoch w 1992 roku bywał w Tomaszowie. W 1996 roku uczestniczył w obchodach 100-lecia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, a trzy lata później po raz ostatni był w naszym mieście na uroczystości z okazji 80-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W kilka miesięcy po jego śmierci w Tomaszowie zorganizowano I Ogólnopolski Memoriał Wiesława Gawłowskiego w Piłce Siatkowej, którego inicjatorem był Krzysztof Filipowicz, ówczesny trener tomaszowskiej Lechii.

Do 2017 roku odbyło się się 12 memoriałów, których organizatorami była Lechia, Szkoła Mistrzostwa Sportowego PZPS i COS w Spale, Urząd Miasta przy współudziale ZSP nr 2 i ZSP nr 3. Najbardziej zaangażowani byli Marek Hertel, Antoni Smolarek, Grzegorz Wągrodzki, Stanisław Fila, Tomasz Migała, Andrzej Zając i Robert Papis. Powinniśmy powrócić do organizacji memoriałów oraz podjąć inne działania w celu godnego upamiętnienia Wiesława Gawłowskiego. Zainteresowanych zapraszam do współpracy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto