Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy generała Tadeusza Buka. Kochał Spałę, w Tomaszowie tworzył II Pułk Kawalerii Powietrznej [ZDJĘCIA]

Dag
12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Generał Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych, który zginął tragicznie w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, został pochowany w Spale. Z okazji tragicznej rocznicy wspominamy jego postać. Sięgnęliśmy też do naszego archiwum, by przypomnieć, jak przed laty wyglądała Sztafeta Pamięci Generała Broni Tadeusza Buka.

Gen. Tadeusz Buk tworzył II Pułk Kawalerii Powietrznej i kochał Spałę

Gen. Tadeusz Buk przyjechał do jednostki w Glinniku w październiku 1995 roku, by tworzyć II Pułk Kawalerii Powietrznej.

- Był niezwykle kreatywny, postrzegaliśmy go jako wizjonera. Porywał wszystkich do działań bezpośrednim przykładem. Był urodzonym przywódcą, charyzmatycznym, silnym i tryskającym energią - wspominał tuż po tragicznej śmierci generała kapitan Sławomir Miszczuk z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. - Był wrogiem biurokracji. Nie lubił też lenistwa i głupoty.

Żołnierze tomaszowskiej jednostki doskonale pamiętają swojego przełożonego. Pamiętają go jako uśmiechniętego, pogodnego i tryskającego humorem człowieka, otoczonego grupą ludzi. Zawsze był blisko żołnierzy i za to go cenili. "Buk wojny" - tak żartobliwie mówiono o generale Buku.

- Ponieważ generał miał świetną pamięć, często zaskakiwał ich, zwracając się do nich po nazwisku - opowiadał Miszczuk. - Pytał o rodzinę, dzieci, szczerze interesował się ich problemami. Miał ojcowskie podejście do żołnierzy.

Tomasz Kumek, były wiceprzewodniczący Rady Miasta Tomaszowa, też doskonale znał generała. - Los rzucał go po świecie, ale gen. Buk pokochał naszą ziemię, choć nie pochodził stąd - mówił Kumek.

Co roku w rocznicę katastrofy rodzina, przyjaciele, znajomi ze Spały i wojska, władze gminy Inowłódz, a także żołnierze obu jednostek upamiętniają tego wyjątkowego człowieka. Obchody rocznicy tragicznych wydarzeń sprzed 12 lat odbywają się właśnie w Spale, bo jej mieszkańcem był gen. Tadeusz Buk. Również ze Spały ponownie wyruszy Sztafeta Pamięci gen. broni T. Buka zorganizowana przez 18. Dywizję Zmechanizowaną.

W minionych latach Międzynarodowa Sztafeta Pamięci Generała Broni Tadeusz Buka łączyła Spałę z Żaganiem. To wyjątkowe zdarzenie miało przede wszystkim na celu upamiętnić postać generała, wyjątkowego człowieka, dowódcy i żołnierza. Jego postać połączyła 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej i 34. Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a bieg rozpoczynał się w Spale, w której mieszkał z rodziną i został pochowany generał. W tym roku sztafeta pobiegnie ze Spały do Siedlec. Trasa liczy 195 km i podzielona jest na pięć odcinków, w których pobiegną polscy żołnierze z Brygad i jednostek podległych 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz 82. Dywizji Powietrzno – Desantowej USA.

Generał Tadeusz Buk zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem, będąc dowódcą Wojsk Lądowych. Jego zniszczony, sponiewierany pod Smoleńskiem mundur do dziś jest jedną z najważniejszych pamiątek w Izbie Tradycji „Czarnej Dywizji”, przy ul. Żarskiej w Żaganiu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto