Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko w Tomaszowie Mazowieckim na starych fotografiach. Zobaczcie unikatowe ZDJĘCIA!

bead
1985 rok - Uroczystości z okazji 30-lecia Ośrodka Szkolenia Specjalistów Samochodowych
1985 rok - Uroczystości z okazji 30-lecia Ośrodka Szkolenia Specjalistów Samochodowych archiwum Andrzeja Kobalczyka
Wojsko z Tomaszowem Mazowieckim związane jest niemal od początku istnienia miasta. Na unikatowych zdjęciach ze zbiorów Andrzeja Kobalczyka zobaczcie m.in., jak zmieniało się na przestrzeni wieku umundurowanie i wojskowe koszary.

Historia wojskowości w Tomaszowie Maz.

O historii wojskowości w Tomaszowie Mazowieckim przeczytamy m.in. w publikacji Witolda Jarno, pt. "Garnizon Wojska Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim w latach 1918–1939"

Jeszcze przed I wojną światową władze rosyjskie utworzyły w Tomaszowie koszary przy ówczesnej ulicy Jeziornej (dzisiejsza ulica Farbiarska), na terenie prywatnym, który wcześniej stanowił fabrykę braci Karola i Oskara Fürstenwaldów i Oskara Simona (później w PRL przez wiele lat były tu szkoły budowlane).

W 1929 roku garnizon przy ul. Farniarskiej w Tomaszowie zlikwidowano z powodu braku wystarczającej infrastruktury wojskowej w mieście i konfliktów z fabrykantami. Ostatnim oddziałem przebywającym w tomaszowskim garnizonie była Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 4.

W latach 30 ub. wieku władze Tomaszowa rozpoczęły starania o przywrócenie wojska do Tomaszowa. Władze Tomaszowa doszły do porozumienia z hrabią Ostrowskim przekazując mu 40 hektarów terenów w okolicy Tomaszowa w zamian za 40 hektarów pod obecną jednostkę przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Teren spełniał warunki stawiane przez dowództwo w Warszawie, był odpowiednio duży, zwarty, poza centrum miasta, a jednocześnie był z nim dobrze skomunikowany leżąc przy trasie wyjazdowej na Piotrków Trybunalski. Budowa koszar trwała niespełna rok – do jesieni 1935 roku. Powstał nowoczesny obiekt wyposażony we wszystkie media, sanitariaty, stołówki, kuchnie wojskowe, strzelnice i działownie. Podczas II wojny światowej Niemcy rozbudowywali koszary.

Po II wojnie światowej na terenie koszar przy Piłsudskiego mieścił się 41. Ośrodek Szkolenia Specjalistów Samochodowych.

W czerwcu 1994 rozpoczęto formowanie jednostki 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej. We wrześniu 1999 roku, 25 Dywizja Kawalerii Powietrznej została przeformowana w 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, która istnieje do dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto