18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze gm. Sławno wspólnie z naukowcami chcą utworzyć Centrum Edukacyjno-Turystyczne

Andrzej Wdowski
Już niebawem na terenach kamieniołomu wapieni "Owadów - Brzezinki" w gminie Sławno wznowione zostaną prace wykopaliskowe
Już niebawem na terenach kamieniołomu wapieni "Owadów - Brzezinki" w gminie Sławno wznowione zostaną prace wykopaliskowe fot. dr Adrian Kin
Władze gminy Sławno wspólnie z naukowcami na terenie wykopaliska zamierzają utworzyć Centrum Edukacyjno-Turystyczne. Zadowolenia nie kryją mieszkańcy. - To świetny pomysł. Zostanie na pokolenia i korzystać z tego będą nasze dzieci - mówią.

Owadów - Brzezinki. Kto wcześniej o tych miejscowościach słyszał? Z pewnością tylko ci, którzy je zamieszkują. Aż tu nagle stały się sławne i zaczął mówić o nich cały świat. A wszystko za sprawą dr. Adriana Kina ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi "Phacops" oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w kamieniołomie wapieni "Owadów - Brzezinki" na terenach należących do zakładu Nord-Kalk, odkrył istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat. Archiwum, które stanowi najbliższy znany odpowiednik wiekowy najsłynniejszego stanowiska paleontologicznego na świecie - południowoniemieckiego Solnhofen.

Teraz wspólnie z władzami gminy rozpatrywane jest stworzenie geoparku na terenie gminy Sławno, w którym niesamowity świat jurajskiego morza mogliby podziwiać turyści, tak jak to, się dzieje od ponad 100 lat bawarskim Solnhofen.
- W naszej koncepcji jest raczej utworzenie takiego nowoczesnego centrum edukacyjno-turystycznego - mówi Mirosław Rutkowski, rzecznik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. - W przypadku geoparku w grę wchodzi obszar krajobrazu chronionego i to musi mieć status prawny. A o czymś takim w przypadku kamieniołomu w gminie Sławno raczej mówić nie można. To zbyt mały obiekt na stworzenie geoparku.

Centrum, o którym mówi Rutkowski, w koncepcji PIG składałoby się jakby z dwóch, uzupełniających się części . Jedną byłaby ekspozycja w budynku gminy, gdzie można wyeksponować skamieniałości wydobyte w kamieniołomie, a drugą ścieżka geoturystyczna w terenie.
- Mamy w tym duże doświadczenie - dodaje rzecznik PIG. - Tego typu dwie ścieżki uruchomiliśmy m.in. w gminie Olsztyn na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Są tam stanowiska z opisami, tablice informacyjne, ławeczki na których można odpocząć. Podany jest też czas przejścia. I coś takiego na początek chcemy zrealizować w gminie Sławno.

Korzystający z utworzonej ścieżki geoturystycznej powinni dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o najbliższym otoczeniu wykopaliska.
- Chociażby jakie surowce się tu wydobywa i do czego służą, jaka roślinność tu rośnie, nie zapominając o związkach etnograficznych i kulturowych związanych z tym obszarem - mówi Rutkowski. - I to wszystko powinno zostać uwzględnione, żeby nie było monotonnie. Zwiedzanie byłoby bezpłatne. To byłaby wielka szansa promocyjna nie tylko dla gminy Sławno, ale dla całego regionu. Warto to wykorzystać, tym bardziej że teren kamieniołomu wapieni "Owadów - Brzezinki" jest dużo większy od tego w Bawarii.

Za utworzeniem ścieżki geoturystycznej na tym terenie opowiadają się mieszkańcy wsi Owadów. - To świetny pomysł - uważa sołtys Krystyna Przybyła. - Zostanie to na pokolenia i korzystać z tego będą nasze dzieci. Po tym, co się ostatnio wydarzyło nasi mieszkańcy są lekko zszokowani. Nikomu przez myśl nawet nie przeszło, że tak cenne skamieniałości mogą być na naszym terenie. Nikt o naszym Owadowie wcześniej nie słyszał, a tu nagle taka maleńka wieś zrobiła się taka sławna....

Czytaj dalej na następnej stronie...
Ludzie trochę się złościli jak w telewizji mówiono o Owadowie koło Tomaszowa Maz. A Owadowy są dwa, ten nasz i drugi koło Radomia. Tereny, na których doszło do sensacyjnego odkrycia, jeszcze nie tak dawno należały do Wspólnoty Wsi Owadów.

W Urzędzie Gminy w Sławnie już odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono ofertę i propozycję utworzenia ścieżki przez PIG. Jak podkreśla Rutkowski, spotkała się z żywym zainteresowaniem samorządu.

Wójt Tadeusz Wojciechowski ma też swoje pomysły np. w jednej z sal Muzeum Regionalnego w Opocznie albo w specjalnie przygotowanej sali w nowym budynku Ochotniczej Straży Pożarnej widziałby stworzenie wystawy skamieniałości. Zainteresowana promocją odkrycia gmina, deklaruje też wsparcie finansowe dla zespołu geologów prowadzącego wykopaliska w kamieniołomie. Chodzi o przenośne toalety i możliwość skorzystania z prysznica w zakładzie Nord-Kalk.

Niewykluczone, że gmina Sławno w wykorzystaniu znaleziska geologicznego dla promocji regionu skorzysta z doświadczeń bawarskiego Solnhofen.
- Jesteśmy jak najbardziej "za" - podkreśla wójt Wojciechowski. - Poprosiłem przedstawicieli Muzeum Geologicznego w Warszawie i Stowarzyszenia "Phacops", by w naszym imieniu zaprosili do Sławna dziesięcioosobową delegację bawarskiej gminy na trzy dni we wrześniu, na tradycyjne dożynki. Byłaby dobra okazja, by wymienić się doświadczeniami i skorzystać z wiedzy geologicznej gości z Niemiec.

Czy badania w Owadowie - Brzezinkach będą kontynuowane?
- One są prowadzone cały czas - zaznacza Mirosław Rutkowski. - Aktualnie trwają badania laboratoryjne. To co się wydobywa, jest szczegółowo sprawdzane, opisywane i porównywane z materiałem już istniejącym, żeby znaleźć ewentualnie nowe rzeczy.

Materiał odkryty w gminie Sławno jest poddawany badaniom mikroskopowym i rentgenowskim. To precyzyjna i niezwykle żmudna praca.
W kamieniołomie wapieni "Owadów - Brzezinki" wkrótce pojawią się znów pracownicy PIG. Zaczyna się bowiem sezon odkrywkowy. Będą to dwu-, trzyzespołowe ekipy. Przez co najmniej dwa miesiące z tych prac poszukiwawczych wyłączony ma być dr Adrian Kin, który jest chory.

W czwartek dr Kin raz kolejny gościł w gminie Sławno. Z jej władzami rozmawiał o dalszej współpracy i kontynuowaniu wykopalisk.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto