Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021 będzie droższa niż przed rokiem. Hodowcy kur skarżą się na drogą karmę, producenci kiełbasy na drożejące mięso 31.03.2021

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Tyle kosztują popularne artykuły
Tyle kosztują popularne artykuły Grzegorz Gałasiński
Zaledwie kilka dni pozostało do przygotowania świąt wielkanocnych. Wszystko wskazuje na to, że druga pandemiczna Wielkanoc będzie droższa niż przed rokiem i w ubiegłych latach. Wynika to m.in. z podwyżek cen surowców.

Hodowcy kur zwracają uwagę na rosnące ceny jaj, co ma związek m.in. z wyższymi cenami karmy. W niektórych sklepach i stoiskach ceny wzrosły o ok. 15 proc. - w porównaniu do ubiegłego roku.

- Drożeją zboża, co ma wpływ na cenę jaj - zaznacza Dariusz Miksa z fermy z miejscowości Cedrowice-Parcela pod Ozorkowem, która oferuje jaja od kur z wolnego wybiegu. - Przed rokiem w hurcie skupowano jaja po 35 groszy za sztukę, w tym roku cena wzrosła do 55 groszy. Mimo to rośnie zapotrzebowanie na jaja od kur z wolnego wybiegu, klienci wybierają je zwłaszcza przed świętami. Problemem staje się sprostanie zamówieniom.

Przybywa chętnych do zakupów

Ferma spod Ozorkowa oferuje ponad tysiąc jaj tygodniowo i ta ilość staje się niewystarczająca. Jajka klasy L można kupić za ok. 65 groszy za sztukę.

Na brak zamówień nie skarży się także pan Mateusz spod Łodzi, który produkuje kiełbasy i wędliny. Za kilogram białej kiełbasy trzeba zapłacić u niego 30 zł.

- Produkujemy kiełbasę według tradycyjnych przepisów, przy użyciu tylko szynki, czosnku i pieprzu - mówi pan Mateusz. - Dzięki temu osiągamy jakość, jakiej nie mają trzy razy tańsze kiełbasy z marketów. Teoretycznie kiełbasa nie powinno dużo drożeć, mięso jest bowiem tańsze niż przed rokiem, gdy było wykupywane w panice. W ostatnich dniach jednak mięso drożeje, co ma związek ze świętami. Klienci i tak je kupią, więc wykorzystywana jest okazja.

Co zdrożało?

Z wyliczeń analityków wynika, że więcej zapłacimy za mleko i produkty mleczarskie. Sery i twarogi mogą być o około 2,5 proc. droższe, a mleko o 3,5 proc. droższe niż przed rokiem.

- O ok. 7 proc. więcej zapłacimy za chleb z powodu znacznego wzrostu cen zbóż, energii i pracy - prognozuje Karolina Załuska, analityk Biura Analiz Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas. - Droższe będą również domowe wypieki za sprawą wzrostu cen mąki i cukru, których ceny w marcu przypuszczalnie wzrosną o odpowiednio 5 proc. i 4 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

A co staniało?

Tańsze za to mają być ziemniaki i cebula, ze względu na wysokie zbiory, a także wieprzowina. Te spadki ceny w ujęciu procentowym są całkiem okazałe: w tym roku ziemniaki są tańsze o 35 proc., cebula o 19 proc., a wieprzowina o 15 proc. Zdrożała natomiast marchew - o 3 proc. - co ma związek z tym, że w ostatniej fazie wegetacji padało zbyt mocno, przez co spadła jakość marchwi.

Zmiana świątecznych cen

- Wydatki na żywność na Święta Wielkanocne będą w tym roku trochę wyższe niż w poprzednim - podsumowuje Karolina Załuska. Jednocześnie dynamika wzrostu będzie niższa od ubiegłorocznej oraz niższa od średniej z ostatnich pięciu lat.

W poprzednich latach bowiem w okresie świąt wielkanocnych wzrost cen żywności w ujęciu rok do roku był bardziej okazały. Jak zauważa analityczka BNP Paribas, w ciągu ostatnich pięciu lat na Wielkanoc żywność drożała przeciętnie o około 3,8 proc. z roku na rok, a w zeszłym roku był to wzrost aż o 7,8 proc. Tegoroczny wzrost ma wynieść ok. 1,5 proc.

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc 2021 będzie droższa niż przed rokiem. Hodowcy kur skarżą się na drogą karmę, producenci kiełbasy na drożejące mięso 31.03.2021 - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto