Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Tomaszowie i regionie. Co ciekawego będzie się działo?

Dagmara Kubczak
Będzie się działo w ten weekend w Tomaszowie i regionie. Na tomaszowskich błoniach odbędzie się jedna z największych ekstremalnych w Polsce imprez - MicroRunmegeddon. W Inowłodzu z przytupem zagrają Trebunie Tutki w ramach festiwalu Kolory Polski. Ale na tym nie koniec. Jeszcze dzisiaj kolejna impreza z cyklu Kulturalne Piątki na pl. Kościuszki, a w Opocznie kolejny koncertowy piątek na tarasie.

Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski znów zawita na zamek w Inowłodzu. Impreza w góralskich rytmach odbędzie się już jutro (29 lipca), a gwiazdą będzie zespół Trebunie Tutki. Tego dnia będzie się działo, bo oprócz koncertu zaplanowano też wystawy, warsztaty, kiermasz, zwiedzanie zamku z przewodnikiem i degustację swojskiego jadła.
Koncert rozpocznie się o godz. 20 na scenie letniej przy Zamku Króla Kazimierza Wielkiego. Wystąpią Krzysztof Trebunia – Tutka – skrzypce, złóbcoki, koza podhalańska, róg, piszczałki, fujary, śpiew, Anna Trebunia- Wyrostek, basy podhalańskie, która poprowadzi koncert i zaśpiewa, a także Jan Trebunia – Tutka – altówka, śpiew, Michał Poniżnik – klarnet; Jacek Fedkowicz, Andrzej Polak - kontrabas oraz goście specjalni - Julia Doszna-śpiew, Nina Stiller- śpiew, Mirosław Rajt – cymbały węgierskie.
Na zamek warto się jednak wybrać już o godz. 15. Na początek odbędą się tam warsztaty garncarskie, które poprowadzi twórca ludowy Ryszard Arkuszyński, zaplanowano też wystawę wycinanki ludowej, spotkanie z autorem wystawy, twórcą ludowym Aleksandrem Dutkiewiczem oraz pokaz multimedialny.
W ramach imprezy odbędzie się zwiedzanie Inowłodza z przewodnikiem, a także koncert muzyki klasycznej sióstr Darii i Krysi Stepasiuk (g. 18.30).
Warto też odwiedzić kiermasz książki, zobaczyć wystawę rękodzieła ludowego – KGW z Dęby, artystów plastyków oraz wyrobów własnych Ewy Nagórskiej. Swojskie jadło przygotuje KERiI w Inowłodzu oraz KGW z Brzustowa.

Kolejny kulturalny piątek na pl. Kościuszki
W piątek 28 lipca na płycie głównej pl. Kościuszki odbędzie się spotkanie z folklorem zatytułowane „Raz na ludowo”. Początek o godzinie 17. Wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z tajnikami rękodzieła artystycznego oraz sztuką ludową.

Będzie się działo na ul. Barlickiego
Jutro startuje ekologiczny projekt tomaszowskiej Fundacji Pasaże Pamięci pn. „Ogrody Piescha”. Przypomnijmy, że fundacja otrzymała na ten cel grant Eneris, dzięki czemu zorganizowała dwudniowe warsztaty dla mieszkańców Tomaszowa.
Fundacja chce zagospodarować zielone tereny, niegdyś przylegające do pałacu Maurycego Piescha. Podczas warsztatów, które ruszą 29 lipca, uczestnicy będą mieli okazję poznać przyrodnicze walory Tomaszowa i jego fabryczną tradycję. Przygotują klomby kwiatowe, warzywniaki, zbudują domki dla owadów. Warsztaty zwieńczy piknik i biesiadowanie w ogrodach Piescha wspólnie przygotowanych przez uczestników projektu. W świat przyrody będą wprowadzali m.in. Aleksandra Mieszczankowska, Marcin Mizerski oraz Monika Olczyk. Udział może wziąć każdy, udział jest bezpłatny. Trwa przyjmowanie są zgłoszeń.

Będą urządzać ogrody Piescha na Barlickiego

Koszyczkowy piknik w Liciążnej
Po raz ósmy w Liciążnej odbędzie się piknik rodzinny. W programie imprezy zaplanowano konkursy, karaoke, zabawy dla dzieci, a także zabawę biesiadną z duetem Ja-Band, koncert zagra również zespół Cekinki. Impreza odbędzie się w czwartek, 3 sierpnia start godz. 18.

Festyn w ogrodach smardzewickich
Smardzewicki Festyn u św. Anny odbędzie się jutro o godz. 18 na terenie smardzewickich ogrodów. Wśród atrakcji występ Orkiestry Dętej OSP ze Smardzewic, zespołów Smardzewianie, Raduńskie Słowiki, Śliczny Zespół. Zaprezentują się też młode smardzewickie talenty, odbędzie się biesiada przy kapeli z Radunia, zabawa taneczna „pod gwiazdami”.
W ramach imprezy zaplanowano też wyprzedaż książek pn. „Ze starego kufra”, a dla najmłodszych konkursy plastyczne, bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną, malowanie buzi.

Wakacyjny piątek na tarasie
Na kolejne wakacyjne piątkowe popołudnie zaprasza Miejski Dom Kultury w Opocznie. Na Scenie na Tarasie już dzisiaj (28 lipca) o godz. 18 rozpocznie się pierwsza cześć koncertu uczestników Studia Piosenki TON. Młodzi artyści działają w domu kultury pod okiem Izabelli Czapli, instruktorki śpiewu. Usłyszymy przeboje muzyki rozrywkowej w znakomitych interpretacjach opoczyńskiej młodzieży. Drugą część koncertu zaplanowano 18 sierpnia.

Nowa wystawa zagościła w muzeum
„Czy pocztówki, zdjęcia... mogą kłamać? Tomaszów w latach 20 - 30 XX w.”, to tytuł nowej wystawy, która od jutra czynna będzie w Muzeum im. hr. Ostrowskiego. Tomaszowskie muzeum zaprasza do jej zwiedzania od 29 lipca do 18 września. Na ekspozycji prezentowane są głównie pocztówki i zdjęcia archiwalne pochodzące ze zbiorów tomaszowskiego Muzeum oraz kolekcji prywatnych. Wystawę uzupełnia rekonstrukcja wnętrza z okresu międzywojennego. Przewidziano również kącik czytelniczy, gdzie można będzie zapoznać się z opowieściami zebranymi przez Andrzeja Kobalczyka.

Już w najbliższą niedzielę - 30 lipca 2017 r. - zespoły śpiewacze z gminy Opoczno (Bukowianki, Kraśniczanki, Sitowianki, Wolowianki) zaprezentują obrzęd wesela opoczyńskiego w Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej (gmina Bieliny), Góry Świętokrzyskie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto