Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W województwie łódzkim w czasie pandemii przybywa bezrobotnych cudzoziemców. Prof. Szukalski: są zdeterminowani, by pracować

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pandemia wywiera ogromny wpływ na gospodarkę i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Ofiarami wirusa na rynku pracy są także obcokrajowcy. W urzędach pracy w Łodzi i regionie przybywa zarejestrowanych cudzoziemców.

W ostatnim roku przez pandemią liczba bezrobotnych cudzoziemców wahała sie od 174 do 194 i to w całym województwie. W grudniu 2019 roku w urzędach pracy w regionie widniały dane 174 obcokrajowców, z czego 65 w samej Łodzi. 

Czytaj dalej
Pandemia wywiera ogromny wpływ na gospodarkę i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Ofiarami wirusa na rynku pracy są także obcokrajowcy. W urzędach pracy w Łodzi i regionie przybywa zarejestrowanych cudzoziemców. W ostatnim roku przez pandemią liczba bezrobotnych cudzoziemców wahała sie od 174 do 194 i to w całym województwie. W grudniu 2019 roku w urzędach pracy w regionie widniały dane 174 obcokrajowców, z czego 65 w samej Łodzi. Czytaj dalej Pixabay
Pandemia wywiera ogromny wpływ na gospodarkę i przyczynia się do wzrostu bezrobocia. Ofiarami wirusa na rynku pracy są także obcokrajowcy. W urzędach pracy w Łodzi i regionie przybywa zarejestrowanych cudzoziemców.

W ostatnim roku przez pandemią liczba bezrobotnych cudzoziemców wahała sie od 174 do 194 i to w całym województwie. W grudniu 2019 roku w urzędach pracy w regionie widniały dane 174 obcokrajowców, z czego 65 w samej Łodzi. W ubiegłym roku ta liczba wzrosła, a najwięcej bezrobotnych cudzoziemców urzędnicy doliczyli się w czerwcu, lipcu oraz w sierpniu. W czerwcu 2020 bez pracy było 221 obcokrajowców, z czego 97 w Łodzi, w lipcu było ich 218 (2 Łodzi 97), a w sierpniu 217 (w Łodzi nadal 97).

Najgorszy rok

W tym roku sytuacja jeszcze się pogorszyła: w maju bez pracy oficjalnie było 225 obcokrajowców, z czego 113 w samej Łodzi, a w czerwcu 220 w regionie, z czego 114 w Łodzi.

- Pandemia na pewno miała wpływ na niewielki wzrost zarejestrowanych w tej grupie - mówi Monika Pawlak, p.o. głównego specjalisty ds. promocji działań Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi. - Firmy cięły koszty, zwalniały pracowników więc i cudzoziemcy pozostawali bez pracy.

Obcokrajowcy chcą pracować

Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, liczba bezrobotnych cudzoziemców i tak jest niewielka, jeśli weźmie się pod uwagę to, ilu ich pracuje w województwie.

- Do nas przyjeżdżają ci obcokrajowcy, którzy są zdeterminowani i chcą pracować - mówi prof. Szukalski. - Są mniej wybredni od naszych rodaków, jeśli chodzi o oferty pracy i znacznie rzadziej trafiają do urzędów pracy jako bezrobotni. Jest ich zaledwie 220, tymczasem stanowią ok. 5 proc. pracujących ogółem.

Naukowiec z Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę na to, że liczba bezrobotnych obcokrajowców odzwierciedla rosnącą liczbę cudzoziemców, którzy z Polską wiążą się na stałe.

- Są to imigranci, którzy decydują się u nas osiąść, płacą podatki i w sytuacji, gdy powinie się im noga, korzystają z przysługujących im praw - zaznacza prof. Szukalski.

Ponad 50 tys. pracowników

W naszym województwie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płaci ponad 53,4 tys. obcokrajowców, wśród których przeważają Ukraińcy.

- W województwie łódzkim mamy ponad 42,4 tys. ubezpieczonych z Ukrainy - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z Białorusi - jest ich 2.207, a na trzecim Gruzini - 1.198.

Jakie prawa ma cudzoziemiec?

Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce legalnie i nie mają zajęcia, mogą zwrócić się o pomoc do powiatowego urzędu pracy i skorzystać z różnych usług, w tym: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń. W tzw. pośredniaku rejestrować mogą się m.in. bezrobotni obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uchodźcy, rezydenci, osoby z zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje można uzyskać w najbliższym urzędzie.

Umowy dwustronne

Niektórzy cudzoziemcy są w nieco lepszej sytuacji, gdyż ich kraj z Polską wiążą dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym. Dotyczy to np. Ukraińców, którym łatwiej jest uzyskać status osoby bezrobotnej i wypłatę zasiłku. Z umowy wynika bowiem, że okres pracy w jednym państwie wlicza się do uzyskania statusu bezrobotnego i zasiłku w drugim kraju. Jeśli jednak otrzymywali zasiłek w jednym państwie, to o tyle skróci się jego wypłata w drugim kraju. Pod uwagę brane jest ostatnie 12 miesięcy.

Jak zmieniała się liczba bezrobotnych cudzoziemców przez 1,5 roku?

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wynika, że w styczniu 2020 roku zarejestrowanych było 185 cudzoziemców z regionu, w tym 75 osób w samej w Łodzi. W lutym nastąpił niewielki spadek - do 176 w regionie i 75 w Łodzi, a w marcu wzrost: 180 w regionie, 77 w Łodzi.

W kwietniu te w regionie było 192 bezrobotnych cudzoziemców, w Łodzi nadal 77. W maju nastąpił wzrost: do 82 oraz 203, a w czerwcu do 97 oraz 221 osób. W lipcu w Łodzi nadal było 97 bezrobotnych, w regionie 218, a w sierpniu 102 i 210. W grudniu było ich odpowiednio 102 i 201.

W styczniu 2021 nic się nie zmieniło, w lutym odnotowano 105 cudzoziemców bez pracy w Łodzi, a 217 w regionie, a w marcu odpowiednio 108 i 218. W kwietniu było to 109 i 221 osób, w maju 113 oraz 225, a w czerwcu 114 i 220. W lipcu wynik zapewne będzie zbliżony do tego z poprzednich miesięcy bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto