Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie łódzkim łatwiej o miejsce w hospicjum. Opieka paliatywna jest bezpłatna i refundowana przez NFZ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Hospicjum Stowarzyszenia im. Jana Pawła II w Zgierzu jest teraz dostępne w ramach NFZ
Hospicjum Stowarzyszenia im. Jana Pawła II w Zgierzu jest teraz dostępne w ramach NFZ Hospicjum Stowarzyszenia im. Jana Pawła II w Zgierzu
W listopadzie w województwie łódzkim zwiększyła się liczba miejsc w hospicjach domowych i stacjonarnych. Łódzki oddział NFZ podpisał umowy z nowymi placówkami. Są one dostępne bezpłatnie.

Hospicjum stacjonarne w Zgierzu dostępne w ramach NFZ
Umowę na nowe hospicjum stacjonarne NFZ podpisał z Niepublicznym Zakładem Opieki Paliatywnej przy Stowarzyszeniu Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu. Od 1 listopada dostępnych jest tam 30 łóżek z opieką paliatywną.

To dobra wiadomość zwłaszcza dla pacjentów ze Zgierza i powiatu zgierskiego, którzy teraz będą mogli znaleźć miejsce dla chorych bliżej domu. Dyrektor hospicjum Emilia Borysewicz podkreśla, że to duże ułatwienie dla rodzin, które także podczas pobytu bliskiego w placówce opieki paliatywnej dalej pragną się z nim widywać.

- Rodziny chcą, by hospicjum było blisko – podkreśla dyrektor.

Nowe hospicjum oznacza, że w województwie łódzkim w ramach NFZ dostępnych jest już 12 placówek świadczących stacjonarną opiekę osobom terminalnie chorym. W hospicjach oraz w szpitalnych oddziałach paliatywnych jest już 231 łóżek. W sumie w tym roku łódzki NFZ zwiększył liczbę łóżek hospicyjnych o 93, a liczba pacjentów wzrosła o 40 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To oznacza, że o opiekę paliatywną w regionie łódzkim jest dużo łatwiej.

- Minimalna liczba łóżek w paliatywnej opiece stacjonarnej zalecana przez Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, wynosi od 80 – 100 łóżek na 1 mln mieszkańców. Aktualnie ten wskaźnik w Łódzkiem wynosi 96 łóżek na 1 mln mieszkańców – mówi Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.

Hospicja stacjonarne i oddziały medycyny paliatywnej na NFZ. Na co może liczyć pacjent?

Opieka paliatywna przewidziana jest dla pacjentów u kresu życia, którzy nie mają już szans na powrót do zdrowia, natomiast ich stan zdrowotny nie pozwala na przebywanie w domu pod opieką bliskich.

W hospicjach stacjonarnych i oddziałach medycyny paliatywnej chory może liczyć na:

  • opiekę lekarzy
  • opiekę pielęgniarską
  • psychologa
  • rehabilitanta
  • leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów choroby
  • dostęp do badań
  • zleconych przez medyka z hospicjum wyrobów medycznych.

Hospicjum prowadzi także opiekę wyręczającą – maksymalnie 10 dni – gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć. Hospicja dodatkowo oferują także profesjonalną konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta.

Emilia Borysewicz podkreśla, że hospicjum nie jest szpitalem. A to pozwala stworzyć zupełnie inną atmosferę.

- Mamy świetlicę, w której można wspólnie oglądać telewizję, zajęcia z fizjoterapeutą, dziedziniec do spacerów, dużo kwiatów. Chcemy, by pacjenci poczuli się domowo – wylicza.

O tym, czy pacjent kwalifikuje się do hospicjum stacjonarnego decyduje lekarz POZ lub lekarz w szpitalu. Wydaje wówczas skierowanie do placówki. Pobyt w hospicjum, a także leki i sprzęt medyczny są dla pacjenta bezpłatne, płaci za nie NFZ.

Hospicjum Stowarzyszenia im. Jana Pawła II w Zgierzu jest teraz dostępne w ramach NFZHospicjum Stowarzyszenia im. Jana Pawła II w Zgierzu

Hospicjum domowe - na czym polega?

Inną formą opieki nad pacjentem jest hospicjum domowe. W Łódzkiem mamy aktualnie 31 hospicjów domowych dla dorosłych oraz 2 hospicja domowe dla dzieci. To opieka przeznaczona dla tych chorych, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich, pozwala na pobyt w domu.

Chory będący pod opieką hospicjum domowego otrzymuje opiekę i wsparcie:

  • lekarza
  • pielęgniarską
  • psychologa
  • fizjoterapeuty

Wizyty pielęgniarskie odbywają się co najmniej 2 razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej 2 razy w miesiącu. W zależności od potrzeb mogą odbywać się częściej – pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo, 7 dni w tygodniu. Wizyty pozostałego personelu ustala indywidualnie lekarz w porozumieniu z chorym i opiekunami.

Od listopada również takich placówek jest w Łódzkiem więcej. NFZ podpisał umowy z 6 nowymi hospicjami domowymi:
Nowe placówki z umowami to:

  • FAMILY-MED NZOZ w w Karnkowie w pow. zgierskim oraz w Bielawach w pow. łowickim,
  • NZOZ Domowa Opieka Medyczna "Do-Med" w Łasku
  • NZOZ "Przychodnia Rodzinna Dom-Med" w Jelni w pow. opoczyńskim
  • Bonifraterski Centrum Medyczne w Łodzi oraz w Goleszach Dużych w pow. piotrkowskim.

Natomiast chorzy, których stan jest stabilny i samodzielni mogą być pod opieką poradni medycyny paliatywnej.

W poradni medycyny paliatywnej pacjentowi przysługuje opieka:

  • lekarza
  • pielęgniarki
  • psychologa

Możliwe są też wizyty domowe, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Anna Leder rzeczniczka ŁOW NFZ: – W województwie łódzkim jest 17 takich poradni, nowe poradnie są w Bielawach i w Głownie – podkreśla

.

Decyzję o tym, która forma opieki paliatywnej jest najwłaściwsza podejmuje lekarz, wypisując skierowanie.

Tu znajdziesz informacje o placówkach oferujących opiekę paliatywną na NFZ

NFZ

Łódzki oddział NFZ zaprasza na listopadowe spotkania ze specjalistami z zakresu zdrowia.

W połowie listopada w Sali Obsługi Klienta Łódzkiego Oddziału NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi odbędą się cztery spotkania z ekspertami z zakresu zdrowia. Są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Nie wymagają wcześniejszych zapisów.

Profilaktyka cukrzycy. Spotkanie w poniedziałek (14 listopada)

W poniedziałek (14 listopada) mieszkańcy regionu będą mogli zdobyć wiedzę o profilaktyce cukrzycy. W godz. 10-14 będze można porozmawiać z doradcą NFZ ds. profilaktyki i promocji zdrowia, z dietetykiem oraz z przedstawicielem Fundacji Diabeciaki. Każdy będzie też mógł zbadać sobie poziom cukru we krwi.

Cukrzyca ciążowa. Spotkanie we wtorek (15 listopada)

We wtorek (15 listopada) również w godz. 10-14 odbędzie się spotkanie dla kobiet w ciąży i planujących ciążę na temat cukrzycy ciężarnych i możliwościach profilaktyki. Będzie można skorzystać z konsultacji z lekarzem pediatrą, położną, fizjoterapeutką urologiczną oraz z edukatorem zdrowotnym w zakresie cukrzycy ciążowej. Okazją do spotkań jest przypadający 14 listopada Dzień Świadomości Cukrzycy.

Jak rzucić palenie? Spotkanie w czwartek (17 listopada)

W czwartek (17 listopada) w godzinach 13-15 w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia w sali pojawią się przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi. Chętnym wykonają pomiary zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolizera. O rzucaniu palenia będzie też można porozmawiać z edukatorem zdrowotnym.

Antybiotyki. Spotkanie w piątek (18 listopada)

Na piątek (18 listopada) w godz. 10-14 zaplanowano wydarzenie na temat antybiotyków. Ma ono związek z przypadającym tego dnia Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach. Uczestnicy przed sezonem przeziębień dowiedzą się, jak racjonalnie stosować antybiotyki. W Sali Obsługi Klienta ŁOW NFZ dostępny będzie diagnosta mikrobiolog dr Karol Majewski, który opowie o racjonalnej antybiotykoterapii. Na miejscu będzie można wykonać bezpłatny test wymazowy przeciwko antygenowi paciorkowca Streptococcus pyogenes a także test na koronawirusa SARS-Cov-2.

Dodatkowo od 18 do 30 listopada w godzinach pracy SOK ŁOW NFZ, dzięki uprzejmości WSSE w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę o antybiotykach i rosnącej odporności drobnoustrojów na te leki.

Informacje o kolejnych spotkaniach można znaleźć na stronie internetowej łódzkiego oddziału NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto