Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie łódzkim łatwiej o bezpłatne badania prenatalne na NFZ. Komu przysługują?

W Łódzkiem łatwiej o badania prenatalne na NFZ. Mogą przyspieszyć leczenie dziecka, przygotować rodziców lub uspokoić, bo w większości przypadków potwierdzają, że wszystko jest dobrze. Komu przysługują one bezpłatnie i gdzie je zrobić?

Zapotrzebowanie na badania prenatalne kobiet w ciąży rośnie. Od lipca w regionie łódzkim jest więcej placówek, które badają w ramach programu profilaktycznego NFZ. Jak z nich skorzystać?

Kobiety w Polsce coraz później decydują się na macierzyństwo. Już około 8-10 proc. ciąż to ciąże późne, u kobiet po 35. roku życia. Niestety wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko wad rozwojowych u ich dzieci. Dlatego coraz bardziej potrzebne są badania prenatalne.

Badania prenatalne. Co mogą wykryć?

Badania prenatalne pozwalają już w okresie ciąży wykryć wady rozwojowe takie jak wady serca czy ośrodkowego układu nerwowego, wady genetyczne, w tym m.in. zespołu Downa czy Edwardsa, zaburzenia rozwoju płodu związane z chorobami matki, a czasem także wady letalne płodu takie jak bezczaszkowie. 

Lekarze podkreślają jednak, że wiele wykrytych wcześnie wad płodu można z sukcesem leczyć, często jeszcze w trakcie ciąży lub tuż po przyjściu dziecka na świat.

- Najczęściej są to wady lub zaburzenia rozwoju, do których można się przygotować  przed porodem, aby zapewnić optymalne postępowanie dla noworodka. O wiele rzadziej spotyka się ciężkie wady prowadzące do obumarcia płodu, śmierci po urodzeniu – podkreśla dr Tomasz Jarzębski z Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jeszcze częściej badania prenatalne są szansą na… uspokojenie przyszłych rodziców.

- Badania prenatalne to też poczucie bezpieczeństwa przyszłych rodziców, że nie ma ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u ich dziecka. Myśl, że rozwój płodu nie przebiega prawidłowo jest bardzo stresująca dla ciężarnych – podkreśla Artur Olsiński Dyrektor ŁOW NFZ.

Łatwiej o badania prenatalne na NFZ w regionie łódzkim

Dlatego łódzki oddział NFZ od 1 lipca zwiększył liczbę placówek w których kobiety mogą wykonać bezpłatne badanie prenatalne w ramach programu profilaktycznego. Do tej pory w regionie było 7 placówek, teraz jest ich już 12. To ułatwi dostęp do badań i wykonanie ich w określonym tygodniu ciąży.

W poradni ciężarne mają najpierw wykonywane badania nieinwazyjne USG i badanie surowicy krwi, w razie podejrzeń nieprawidłowości kobieta może się zgodzić na badanie inwazyjne, czyli pobranie od płodu materiału genetycznego.

Z programu bezpłatnych badań prenatalnych NFZ mogą skorzystać wszystkie ciężarne, które w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 35 lat. Młodsze pacjentki do programu kwalifikują też nieprawidłowości wykryte podczas badania usg, a także mutacje chromosomowe wykryte w poprzednich ciążach lub u któregoś z rodziców rozwijającego się dziecka, lub stwierdzone znacznie większe niż normalnie ryzyko urodzenia dziecka z wadą.

Aby skorzystać z badań w ramach programu konieczne jest skierowanie z informacjami o wskazaniach, opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Gdzie skorzystać z programu bezpłatnych profilaktycznych badań prenatalnych w regionie Łódzkim?

  • Salve Medica Łódź-Bałuty ul. Szparagowa 10, tel. 42 254 64 00
  • Centrum Medyczne Remedium Łódź ul. Tylna 5, tel. 42 230 91 28
  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki Łódź, Łódź ul. Rzgowska 281/289, tel. 42 271 11 61
  • Centrum Ginekologii i Położnictwa – Suzin, Sieroszewski, Łódź ul. Nowa 6/12, tel. 42 632 55 11
  • Salve Łódź-Górna ul. Gojawiczyńskiej 1/3 42 633 78 01, 42 633 56 61
  • Salve Łódź-Widzew ul. Wujaka 5, tel. 42 633 78 01, 42 633 56 61
  • Diagnostyka i Terapia Diason Łódź, ul. Radwańska 1, tel. 42 636 20 54
  • Centrum Medyczne Sonomedika Łódź ul. Niciarniana 49, tel 514 650 032
  • Centrum Medyczne Feminova Sieroszewski i Partnerzy, Łódź ul. Nowa 6/12, tel. 888 963 510
  • Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego, Łódź ul. Pomorska 251 tel. 42 272 53 53
  • Diagnoza – MAR-TOM Pabianice, ul. Gen. Romualda Traugutta 6, tel. 42 213 06 39
  • Szpital Gameta Rzgów, ul. Rudzka 34/36, tel. 42 645 77 77

Ciąża. Twoje prawa i potrzeby. Sprawdzone informacje w Akademii NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W regionie łódzkim łatwiej o bezpłatne badania prenatalne na NFZ. Komu przysługują? - Skierniewice Nasze Miasto

Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto