Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opocznie trują na potęgę. Raport WHO miażdżący dla Żywca i... Opoczna. Tomaszów też jest na liście

Andrzej Wdowski
W Opocznie trują na potęgę - mówi raport WHO
W Opocznie trują na potęgę - mówi raport WHO archiwum
Opoczno na 6 miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie! Tomaszów Maz. też znalazł się w niechlubnym rankingu, któremu przewodzi... Żywiec!

Tomaszów i Opoczno w gronie 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Opoczno znalazło się aż na 6. miejscu a Tomaszów Maz. sklasyfikowano na pozycji 46.
Wpływ na to mają, niestety, trzeba to sobie jasno powiedzieć, przede wszystkim sami mieszkańcy.

- Niechlubny to ranking - przyznaje mieszkanka Opoczna Barbara Stępień. - Póki nie zmieni się mentalność samych opocznian o szkodliwości spalania śmieci w piecach C.O. nic się nie zmieni. Akurat w tej sprawie wiele zależy od świadomości mieszkańców. Można mieć pretensje do każdego, najlepiej do włodarzy miasta... ale warto w takich sprawach samemu uderzyć się w pierś...i zastanowić czy to co wrzucam do pieca nie będzie truło moich najbliższych.

Przy opracowaniu raportu WHO brała pod uwagę poziom tzw. pyłu zawieszonego PM 2,5 (o średnicy 2,5 mikrometra), który należy do najbardziej szkodliwych dla człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych. Dopuszczalny średni poziom stężenia PM 2,5 w Polsce wynosi 26 mikrogramów na metr sześcienny.
W Opocznie to 39 mikrogramów.

Władze Opoczna problem związany z jakością powietrza na terenie gminy traktują bardzo poważnie. - Podjęliśmy szereg konkretnych działań związanych z umożliwieniem mieszkańcom skorzystania z m.in. dofinansowania na wymianę systemu ogrzewania, udziału w spotkaniach dotyczących podłączenia do sieci gazowniczej oraz ciepłowniczej - mówi burmistrz Rafał Kądziela. - Ponadto prowadzimy intensywną profilaktykę w zakresie ochrony środowiska, począwszy od zajęć przedszkolnych przez konferencję z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli ministerstwa.

Jeśli chodzi o popularne rankingi ukazujące zanieczyszczone miasta, należy zwrócić uwagę również na metodologię pomiarów. Na terenie Opoczna, a nawet gminy i powiatu, znajduje się tylko jedna stacja wykonująca pomiary. Urządzenie znajduje się na obszarze tzw. „starego miasta”, czyli w miejscu w gdzie w sezonie grzewczym przy niesprzyjających warunkach pogodowych wyniki pomiaru absolutnie nie są reprezentatywne dla całego Opoczna. W wielu miastach istnieje kilka punktów z których wynik jest uśredniany.
Jednakże cały czas podejmujemy działania w zakresie ochrony środowiska i już przygotowujemy się do następnego sezonu grzewczego, aby zwiększyć efektywność tych przedsięwzięć - dodaje burmistrz Kądziela.

Również w Tomaszowie Maz. nowe władze bardzo poważnie podeszły do problemu czystego powietrza. - Od początku pan prezydent bardzo mocno stawiał nacisk na rozbudowę sieci ciepłowniczej w mieście i działania proekologiczne - mówi Błażej Spychalski, prezes ZGC w Tomaszowie i wymienia najważniejsze inwestycje, które już poczyniono i które są realizowane. To m.in. wymiana ciepłociągu przy ul. O. Lange, podłączenie do ciepłociągu Galerii Tomaszów oraz po drodze miejskich kamienic i prywatnych odbiorców, do ciepłociągu na być podłączony także tor lodowy a wraz z nim obiekty OSiR na Przystani, dziś ogrzewane węglem. Cały czas trwają także rozmowy w kierunku wykorzystania geotermii.

Miasto złożyło także wniosek o wymianę taboru MZK i czeka w tej sprawie na decyzję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto