Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Malborku powstaje 71 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsi ochotnicy zwiedzili koszary

rk
Fot. 7 Brygada Obrony Terytorialnej w Gdańsku
Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej z województwa pomorskiego składają już wnioski o przyjęcie do służby. Jeden z batalionów tworzony jest w Malborku i pierwsi chętni już obejrzeli obiekty, które dla nich zostały przygotowane.

W województwie pomorskim, w ramach tworzonego nowego rodzaju sił zbrojnych, od stycznia br. formowana jest 7 Brygada Obrony Terytorialnej, a w jej strukturach planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty. W ubiegłym tygodniu w Malborku pierwsi ochotnicy zapoznali się z warunkami pełnienia przyszłej służby.

Rekrutacja do malborskiego batalionu trwa i ochotnicy cały czas mogą zgłaszać się do służby. Aktualne informacje na temat terminów i procedur naboru można znaleźć na stronie internetowej WKU w Malborku oraz na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej – www.terytorialsi.mil.pl.

WOT w województwie pomorskim

71 Batalion Lekkiej Piechoty w Malborku będzie jednym z pododdziałów 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu] Dowódcą brygady jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Dowództwo 7 BOT znajduje się w Gdańsku.

- Kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju. Ich wyszkolenie, wiedza praktyczna oraz doświadczenie są gwarancją wysokiego poziomu szkolenia w podległych batalionach lekkiej piechoty - wyjaśnia kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski z 7 Brygady OT.

Blisko 30 proc. terytorialsów to osoby do 25 roku życia. Co piąty jest w wieku odpowiednio do 30, 35 i 40 lat. Średnia wieku w WOT to 32 lata. Ponad jedna trzecia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 12 proc. deklaruje, że studiuje. Prawie połowa ma wykształcenie techniczne. 60 proc. żołnierzy pochodzi z miast, a 9 proc. wszystkich to kobiety.

Dla kogo WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych) rodzaj sił zbrojnych, w którym pełniona jest ochotnicza służba wojskowa. Wstępować w szeregi terytorialsów mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy nie pełnili do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.

- WOT jest budowany na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej - informuje kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski z 7 Brygady OT.

Podstawowe wymagania to m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletność, niekaralność, brak przydziału kryzysowego.

W szeregach WOT mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Ci, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody i odrobiny adrenaliny. Przestrzeń dla siebie znajdą tu również osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

Korzyści ze służby w WOT

Twórcy WOT zapewniają, że pełnienie terytorialnej służby wojskowej to: inwestycja w rozwój osobisty, służba w ciekawym zespole, możliwość zdobycia nowych doświadczeń, rozwój sprawności fizycznej, rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości, a "niebagatelną wartością jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju w duchu patriotyzmu".

Służba w WOT może być również inwestycją w rozwój zawodowy. WOT oferuje kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne oraz udział w dynamicznych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. Po trzech latach służby istnieje możliwość kontynuowania kariery jako żołnierz zawodowy.

- WOT jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą pogodzić służbę dla kraju z życiem zawodowym i rodzinnym. Terytorialsi mogą również liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 500 zł miesięcznie, za gotowość bojową i szkolenia rotacyjne, a także zwrot kosztów dojazdu do jednostki na ćwiczenia - wyjaśnia kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski z 7 Brygady OT.

Szkolenia w WOT

Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego, muszą przejść** szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę, trwające 16 dni i zakończone przysięgą wojskową.**Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny sprawności fizycznej. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki.

Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego statystyczny terytorials zużywa ok. 100 sztuk ostrej amunicji.

W drugim roku odbywają się zajęcia specjalistyczne przygotowujące do służby w charakterze np. sapera, medyka, radiotelefonisty, strzelca wyborowego. Natomiast trzeci rok szkoleń to czas zgrywania pododdziałów. Po odbyciu wszystkich etapów szkolenia i certyfikacji terytorials osiąga status gotowości bojowej (combat ready – gotowy do walki). W ciągu trzech lat żołnierze WOT będą szkolić się przez minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmie dodatkowe dni szkoleniowe.

Misja i zadania WOT

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Twórcy piątego rodzaju sił zbrojnych wyjaśniają, że żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.


Zobacz też: Święto 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto