Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ujazd już z prawami miejskimi. Burmistrz Artur Pawlak odsłonił nowe tablice [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
Ujazd po ponad 150 latach odzyskał prawa miejskie
Ujazd po ponad 150 latach odzyskał prawa miejskie
1 stycznia 2023 roku Ujazd odzyskał prawa miejskie. Z tej okazji przed Urzędem Miasta burmistrz Artur Pawlak wraz z zaproszonymi gośćmi odsłonił nowe tablice informacyjne.

1 stycznia 2023 roku, po ponad 150 latach, Ujazd w powiecie tomaszowskim odzyskał prawa miejskie. Tym samym powiat tomaszowski ma drugie, obok Tomaszowa Mazowieckiego miasto i pierwszego w powiecie burmistrza. Czy ostatniego czas pokaże...

Z okazji odzyskania praw miejskich 2 stycznia przed Urzędem Miasta w Ujeździe odbyła się konferencja prasowa, podczas której Artur Pawlak, jeszcze do soboty wójt, a od niedzieli już burmistrz Ujazdu wraz z zaproszonymi gośćmi odsłonił nowe tablice informacyjne stojące przed wyremontowanym niedawno budynkiem.

Podczas konferencji prasowej historyk Jarosław Cielebon przypominał historię Ujazdu i okoliczności utraty praw miejskich, a stało się to - podobnie jak w przypadku wielu innych miast w kraju - przez nakaz cara Rosji z roku 1870, wydany w ramach represji za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Obecny na konferencji wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przypomniał, że 1 stycznia w województwie łódzkim prawa miejskie odzyskały łącznie aż cztery miasta, które utraciły je w tych samych okolicznościach, co Ujazd.

- Ujazd utracił prawa miejskie na skutek carskiego ukazu, który był karą za to, że jego mieszkańcy walczyli w Powstaniu Styczniowym. Pomagali powstańcom i angażowali się w działalność patriotyczną. Ta decyzja sprawiła, że odebrano różnego rodzaju przywileje, które sprzyjały rozwojowi miasta - mówił Tobiasz Bocheński, wojewoda dodał, że w podobnej sytuacji jeszcze jeszcze kilka miejscowości, niewykluczone więc, że miast będzie nam przybywać.

Poseł Robert Telus podkreślał, że przywrócenie praw to przede wszystkim akt sprawiedliwości społecznej.

Burmistrz Artur Pawlak jeszcze raz podkreślił, że mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przekształceniem Ujazdu. Wyliczał, że dzięki zmianie Ujazd może teraz sięgać po dodatkowe pieniądze dla obszarów miejskich, które zostaną spożytkowanie m.in. na rewitalizację centrum Ujazdu. Wymieniał również inne planowane inwestycje m.in. remont strażnicy OSP czy budowę posterunku dla policji. Podkreślał, że odzyskanie praw to prestiż i promocja, a także dodatkowy atut w pozyskiwaniu inwestorów. Burmistrz dziękował mieszkańcom za pozytywny wynik referendum, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i zwieńczenie pozytywnym finałem procedury odzyskania praw miejskich.

Sylwestrowej fety dla mieszkańców Ujazdu nie było. Świętowanie przygotowane z myślą o wszystkich mieszkańcach całej gminy związane z odzyskaniem praw miejskich zaplanowano na lato tego roku.

Zobaczcie nowy Urząd Miasta w Ujeździe, odsłonięcie tablic oraz ulice Ujazdu w poniedziałkowy poranek!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto