Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomaszowski Pałac Piescha u ministra kultury. Właściciel willi złożył odwołanie od decyzji konserwatora

Dag
Właściciel zabytkowego pałacu Piescha w Tomaszowie Mazowieckim złożył odwołanie do ministra kultury w sprawie decyzji łódzkiego konserwatora zabytków. Chodzi o decyzję wstrzymującą prowadzone przy zabytkowej willi roboty, której konserwator nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Przypomnijmy, że zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela zabytkowej willi Moritza Piescha w Tomaszowie Mazowiecki wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie w kwietniu. Przedstawiciele Łódzkiego Konserwatora Zabytków trzykrotnie próbowali spotkać się z nowym właścicielem obiektu, ale bezskutecznie. Od początku zapowiadali, że rozważają złożenie do prokuratury zawiadomienia i takowe zostało skierowane do prokuratora rejonowego 13 kwietnia.

- Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niszczeniu i uszkodzeniu, prowadzeniu prac budowlanych bez pozwolenia organu konserwatorskiego, a także braku właściwego zabezpieczenia pałacu Piescha w Tomaszowie Mazowieckim - poinformowała Daria Błaszczyńska, specjalista ds. komunikacji w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.

Wcześniej, 4 lutego, tuż po przeprowadzeniu oględzin willi, ŁWKZ wydał decyzję wstrzymującą prowadzone przy pałacu roboty, której nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Właściciel pałacu Piescha odwołał się w sprawie tej decyzji do ministra kultury.

- Kluczowe dla przebiegu postępowania administracyjnego prowadzonego przez ŁWKZ jest złożenie przez właściciela willi odwołania od powyższej decyzji, które aktualnie rozpatruje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dodaje Daria Błaszczyńska z WUOZ.

Pałac przy ul. Barlickiego powstał w 1895 roku. Architekci nadali mu eklektyczny charakter, co pozwoliło połączyć różne style. Po bankructwie i wyjeździe rodziny Pieschów z Tomaszowa w latach 20. ubiegłego wieku, nowym gospodarzem pałacu została Ubezpieczalnia Społeczna. Aż do lat 70. dawny dom Pieschów służył pacjentom będąc siedzibą różnych przychodni.

W latach 80. pałac znalazł się w rękach muzeum w Tomaszowie i miał się stać siedzibą biblioteki, a także filią muzeum. Prace adaptacyjne ruszyły, ale na ich ukończenie zabrakło pieniędzy. W 1988 roku miasto przekazało pałac zabiegającej o niego "Mazovii". Willa z roku na rok niszczała, co zaniepokoiło wielu tomaszowian. Jeszcze na początku 2021 roku pałacyk był na sprzedaż, a cena na portalach z nieruchomościami wynosiła 1,8 mln zł. Pod koniec roku oferta została zdjęta. Pałac znalazł nowego właściciela, ale nie wiadomo kogo i za jaką cenę. Na początku tego roku losem zabytkowego pałacu zajął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto