Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomaszowscy lekarze podjęli się leczenia raka głowy i szyi nowatorską metodą (FOTO)

Dagmara Kubczak
Tomaszowscy lekarze podjęli się leczenia raka głowy i szyi nowatorską
Tomaszowscy lekarze podjęli się leczenia raka głowy i szyi nowatorską NU-MED
W Tomaszowskim Centrum Zdrowia pacjentowi choremu na raka płaskonabłonkowego głowy i szyi, podano do guza nanocząsteczki tlenku hafnu. To pierwszy w Polsce przypadek leczenia taką terapią.

Kolejnym etapem procesu leczenia jest siedmiotygodniowy cykl radioterapii, która już rozpoczęła się w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie.

To właśnie dzięki kooperacji personelu, działającego pod nadzorem dr Michała Spycha i współpracy tych dwóch tomaszowskich szpitali, udało się rozpocząć nowatorskie leczenie u jednego z pacjentów.

Jak informuje Jarosław Sassulicz, kierownik sekcji ds. rozwoju w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, ta nowatorska obecnie terapia będzie przeprowadzana u chorych, ze zdiagnozowanym miejscowo i zaawansowanym, nieoperacyjnym rakiem głowy i szyi, którzy nie kwalifikują się do standardowej chemioradioterapii. Nad zastosowaniem nanocząsteczek trwają badania na świecie.

Zabieg ma zlikwidować komórki nowotworowe

Zastosowanie nanocząsteczek tlenku hafnu jest innowacyjnym, badanym obecnie sposobem leczenia dla tej grupy chorych. Jak tłumaczą lekarze, nanocząsteczki tlenku hafnu, aktywowane przez promieniowanie jonizujące, działają jako katalizator radiolizy wody, w wyniku czego powstają wolne rodniki - skrajnie reaktywne cząsteczki chemiczne prowadzące do zniszczenia komórek nowotworowych.

Wyniki badań z zastosowania tej technologii u chorych z lokalnie zaawansowanymi mięsakami tkanek miękkich wykazały znaczącą poprawę miejscowej kontroli guza, w porównaniu ze standardowym leczeniem. Wyniki badania chorych z mięsakiem zostały przedstawione w 2018 r. na międzynarodowych kongresach medycznych w Europie i USA.

Nowatorski zabieg, jaki przeprowadzono w TCZ w Tomaszowie, zapoczątkował udział w badaniach klinicznych, prowadzonych już m.in. w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech, czy w Provita Centrum Medyczne w Warszawie, Piotrkowie i Tomaszowie.

Dodajmy, że NU-MED w Tomaszowie realizuje Pogram Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Program będzie realizowany do połowy 2020 roku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto