MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To ostatnia szansa na wykonanie pakietu badań zdrowotnych w ramach pakietu Profilaktyka 40 Plus. Program trwa tylko do końca czerwca.

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Tylko do 30 czerwca 2024 można korzystać z pakietów bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Wprowadzony w czasie pandemii program dla osób po 40. roku życia, który miał nadrabiać zaległości w dostępie do służby zdrowia, dobiega już końca.

Profilaktyka 40 Plus. Jakie badania można wykonać?

Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca mieszkańców regionu w wieku 40 lat i więcej do skontrolowania swojego zdrowia z programem Profilaktyka 40 Plus. Program umożliwia wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych pozwalających wstępnie ocenić stan zdrowia. Są one dobrane tak, by móc wcześnie wykryć częste schorzenia nękające Polaków, a zwłaszcza choroby cywilizacyjne.

Badania Profilaktyki 40 Plus są indywidualnie dobrane do każdego pacjenta i jego sytuacji zdrowotnej. Pakiet zawiera określenie masy ciała, wskaźnika BMI, ciśnienia krwi czy poziomu glukozy we krwi, ale w ramach programu wykonywana jest także m. in. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, stężenie cholesterolu lub lipidogram, próby wątrobowe czy badanie na krew utajoną w kale.

Badania te pozwolą ocenić m. in. ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób układu krążenia, czy wybranych nowotworów. Mężczyźni na podstawie badania krwi będą mieć określony poziom antygenu PSA. To podstawowe przesiewowe badanie profilaktyczne raka prostaty.

Zobacz wszystkie badania jakie można wykonać w ramach Profilaktyki 40 Plus

W razie wykrycia nieprawidłowości można szybko zareagować i wprowadzić leczenie lub zmienić styl życia. Takie działania w wielu wypadkach pozwolą spowolnić lub cofnąć wykryte zmiany. Uzyskane wyniki będą też stanowić podstawę do porównań z przyszłymi badaniami.

Magdalena Góralczyk z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podkreśla, że to właśnie program Profilaktyka 40 Plus może odpowiedzieć na pytanie, czy nasze parametry zdrowotne są w normie. I jest jeszcze szansa, by z niego skorzystać.

- Osobom powyżej 40 roku życia nie brakuje werwy, pogody ducha, chęci życia i entuzjazmu. Są otwarci do podejmowania wyzwań zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jednak dla dobrego samopoczucia i utrzymania jak najdłużej dobrej kondycji zdrowotnej nie powinni zapomnieć o regularnych badaniach – zaznacza Góralczyk.

Nie wszyscy jednak o takich badaniach pamiętają lub zwlekają z kontrolą zdrowia do czasu, gdy schorzenia zaczną dawać objawy. W ciągu trzech lat trwania programu Profilaktyka 40 Plus skorzystało z niego ponad 112 tys. mieszkańców Łódzkiego powyżej 40. roku życia, czyli nieco ponad 8 proc. Nie jest zaskoczeniem, że zdecydowanie chętniej badają się kobiety: zbadało się ponad 67 tys. pań i tylko nieco ponad 45 tys. mężczyzn.

Jak zapisać się na badania Profilaktyki 40 Plus?

Tymczasem z badań Profilaktyki 40 Plus można bardzo łatwo skorzystać. Przeznaczone są dla osób, które mają co najmniej 40 lat i nie korzystały z tego programu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zapisujący się pacjenci muszą wypełnić wstępną ankietę dotyczącą zdrowia i stylu życia. Są w niej pytania dotyczące m. in. wzrostu, masy ciała, obwodu w pasie, diety, używek, aktywności fizycznej, przebytych chorób i schorzeń w rodzinie. Dla osób w wieku powyżej 65 lat pytania są uproszczone i wymagają jedynie odpowiedzi „tak” lub „nie”.

Osoby korzystające z Internetu mogą wypełnić ankietę w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub połączonej z nim aplikacji mojeIKP. Można też odpowiedzieć na pytania podczas rozmowy z konsultantem infolinii 800 100 101 czynnej w godz. 8-18 lub wypełnić ankietę w przychodni POZ uczestniczącej w programie.

Potem pacjent otrzyma skierowanie z indywidualną listą badań do wykonania, a także wstępne porady zdrowotne i informacje o innych programach profilaktycznych NFZ. Ze skierowaniem trzeba się udać do jednego laboratoriów programu, wykonać badania, a odebrane wyniki omówić ze swoim stałym lekarzem.

Gdzie można wykonać badania Profilaktyki 40 Plus w Łódzkiem?

W województwie łódzkim w programie bierze udział 150 laboratoriów. Można je znaleźć w każdym powiecie regionu, także w mniejszych miejscowościach. Można wybrać dowolną placówkę, nie ma rejonizacji. Listę wraz z adresami i telefonami znajdziemy na stronie www.pacjent.gov.pl w zakładce Profilaktyka lub w serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia Gdzie Się Leczyć: www.gsl.nfz.gov.pl.

Tu znajdziesz adresy i telefony placówek biorących udział w programie Profilaktyka 40 Plus

Informacje o programie i biorących w nim udział placówkach można też uzyskać pod numerem Telefonicznej Informacja Pacjenta: 800 190 590.

Wyniki badań programu Profilaktyka 40 Plus mogą powiedzieć wiele o stanie zdrowia osób w średnim i starszym wieku123RF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto